środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » ,,Czerwiec się czerwieni, będzie dość w kieszeni”.

,,Czerwiec się czerwieni, będzie dość w kieszeni”.

Witamy w sobotni poranek. W dniu wczorajszym obchodziliśmy imieniny św. Medarda, tego samego od 40 – dniowych opadów. Na ile stare ludowe porzekadło będzie w tym roku prawdziwe, okaże się dokładnie po 40 kolejnych dniach? Każdy z nas może w tym roku Medarda poddać swojemu pogodowemu egzaminowi. Medard bowiem mówi tak – padało, to czeka nas kolejne 40 dni  deszczowych. Gdy deszcz nie padał, to 40 kolejnych dni będzie suchych. Tymczasem nadal dane jest nam przeżywać tegoroczną wiosnę. Ale lato jest tuż, tuż.

Wiosna pokazuje, że znajdujemy się na ostatniej prostej prowadzącej do lata. Wiosennych dni pozostało nam już naprawdę niewiele. Ale warto je w pełni wykorzystać. Zachęcamy bardzo usilnie do tego. Miłego dnia życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 9 czerwca br. w 81 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 159 dniem roku, do jego końca pozostało więc  206 dni.

I wreszcie mamy 81 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +18oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +30oC, w tej chwili wynosi  około +20oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +32oC. Od samego rana dzień jest w pogodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 54%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.52, zaś zmierzch około godz.: 21.34.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.36 zajdzie natomiast o godz. 20.55 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 41 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 17 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 9 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 9 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 14 minut, 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Anna, Felicjana, Pelagia, Sylwestra, Bertrand, Efrem, Felicjan, Florencjusz, Józef, Kolumb, Maksymian, Prosimir, Ryszard i Sylwester. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie wstydźcie się płakać, łzy przynoszą oczyszczenie..”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czerwiec się czerwieni, będzie dość w kieszeni”.

Za oknem mamy nadal wiosenny poranek.  A do lata i letniej kanikuły coraz bliżej. W szkołach trwa okres wycieczek, a to już same w sobie dowodzi, że oto rok szkolny zmierza ku końcowi. Prawda jest taka, że za 2 tygodnie dzieci i młodzież myślami będą już na wakacyjnych wojażach. Ale, czy jest się czemu dziwić?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja