niedziela , 18 Kwiecień 2021
Home » Aktualności » ,,Czasem marzec tak się podsadzi, że dwa kożuchy oblec nie zawadzi”. Mamy wiosnę meteorologiczną.

,,Czasem marzec tak się podsadzi, że dwa kożuchy oblec nie zawadzi”. Mamy wiosnę meteorologiczną.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy 1 dzień miesiąca marca roku AD 2021! Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 4 786!!! Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 1 711 772  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 43 793 osób! Przybyło: 24 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** Dzisiaj mamy pierwszy dzień marca br. Rozpoczyna się więc meteorologiczna wiosna, która obejmuje marzec, kwiecień i maj. Niewiele osób o tym wie. W naszej świadomości mocno zakorzeniona jest data 21 marca – pierwszego dnia wiosny kalendarzowej. W ten oto sposób za nami jest już cały miesiąc luty. Wielkim rozpędem wchodzimy więc w kolejny miesiąc – marzec. Pogoda w niektóre dni lutego a nawet stycznia pokazała nam, jak wygląda prawdziwa zima. Chociaż troszeczkę wiosennego ciepła również zaznaliśmy. Mamy nadzieję, że  dzisiaj po porannym zachmurzeniu w późniejszych godzinach rozpogodzi się i słońce wyjdzie na niebo. Za nami kolejny zimowy weekend dni są już stosunkowo długie, jest więc szansa na to, że uda nam się godzinkę a może dwie spędzić z dala od zadymionych podwórek – gdzieś w parku, czy też na ścieżkach spacerowych i rowerowych w rudzkiej puszczy. Zachęcamy usilnie do takiego spędzenia przynajmniej chwilki dzisiejszego dnia. Nawet pomimo tego, że pogoda może być nie najlepsza. Mamy wiosnę meteorologiczną a czekamy na wiosnę kalendarzową która przybędzie do nas za 3 tygodnie. Tymczasem kalendarzowo możemy mówić, że jest już Przedwiośnie. Przedwiośnie – jakiekolwiek by ono nie było. Bieżące dni są coraz dłuższe, wszystko to wymusza naszą większą i dłuższą aktywność. Powoli również wielu z nas będzie ruszało z wiosennymi pracami na dworze na naszych podwórkach, w obejściu i w ogródkach ( jeśli pogoda pozwoli ). Tak to już będzie coraz częściej, że masowo wylegniemy na dwór a świat będzie się budził do życia coraz bardziej. Jeśli tylko nie nadejdzie wielki gorąc i towarzysząca mu susza – będzie pięknie. Czekamy od naszych czytelników na informacje ( również zdjęcia ) pokazujące, że idzie ku wiośnie.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 2 godziny, 57 minut i 25 sekund!!!!

Od astronomicznej wiosny dzielą nas niespełna 20 dni!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 1 marca br. – w 70 dniu astronomicznej zimy. Dzisiejszy dzień jest 60 dniem roku, a do jego końca pozostało 305 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 70 dzień tegorocznej astronomicznej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +5oC. Wraz z upływem dnia, pod wieczór temperatura zmieni się, ale wyraźnie ma być powyżej zera. Temperatura odczuwalna może wynosić +6oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 758 – 757 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 69%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.55, zaś zmierzch około godz.: 18.00.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.29 zajdzie natomiast o godz. 17.28 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 59 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 1 minutę. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny i 57 minut i 25 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 2 godziny i 18 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

1 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 22 minuty i 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 57 minut y i 25 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Feliks, Herakles, Józef, Leon, Nicefor, Leona, Antoni, Joanna, Radosław, Budzisław i Albina. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Najszybciej starzeje się wdzięczność”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czasem marzec tak się podsadzi, że dwa kożuchy oblec nie zawadzi”.

Nastał miesiąc marzec, najwyższa więc pora, abyśmy wybudzili się z zimowego snu, pomimo tego, że pogoda nie do końca jest już wiosenna. Korzystajmy więc z faktu, że mamy Przedwiośnie. Jak to zrobić? Nic prostszego – trzeba zwiększyć swoją aktywność, chociażby poprzez codzienną poranną gimnastykę i zaprawę. Zadbajmy o to, aby każdego dnia wygospodarować minimum pół godzinki dla siebie. Spędzajmy więc coraz więcej czasu na dworze, przez co dotlenimy nasze wyjałowione organizmy. Z pełnymi płucami żyje się od razu inaczej. Zaręczamy. Byle tylko udawało nam się owe płuca ,,zapełniać” powietrzem czystym.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja