piątek , 24 maj 2024
Home » Aktualności » Za nami historyczny wieczór dla Rud. Witamy w sobotę

Za nami historyczny wieczór dla Rud. Witamy w sobotę

Za nami mamy pierwszy dzień lutego który minął nam w jesiennej scenerii. Mamy więc pierwszą sobotę nowego miesiąca. Za oknem jest pogodny dzień z temperaturą o poranku +7,5oC. Ze strony meteorologów dochodzą do nas informacje jakoby pogoda przez kolejne kilkanaście dni miała przypominać tą z bieżących dni. Tymczasem jak już wspominaliśmy przeżywamy kolejny weekend roku i jakby nie chcieć na upływający czas patrzeć – pierwszy miesiąc roku jest już definitywnie za nami. Pozytywna wiadomością w tym zakresie jest informacja, że już za 7 dni rozpoczniemy na Śląsku zimowe ferie.  Pamiętajmy, że  w dniu dzisiejszym przypada ważne święto w kościele katolickim, mianowicie obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, innymi słowy Święto Matki Bożej Gromnicznej. Zapraszamy na Msze Św. o godz. 7.00, 9.00 i 17.30, na każdej Mszy Św. odbędzie się błogosławieństwo gromnic. Przypadające dzisiaj święto ostatecznie kończy okres bożonarodzeniowy i od tego coraz częściej spoglądać będziemy w stronę okresu Postu a potem Świąt Wielkanocy. Tym samym w stronę Wiosny.

Ważnym akcentem wczorajszego dnia był fakt uruchomienia tymczasowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej DW 919 na rzece Rudka w Rudach. W piątek w godzinach wieczornych uruchomiony został ten obiekt. Towarzyszyć nam będzie aż do chwili oddania do ruchu nowego mostu. Ma to nastąpić w listopadzie br. Tym samym nastąpił historyczny fakt – mianowicie w piątek 01.02.2019 r. po raz ostatni starym mostem przejechał samochód. Przejazd tym mostem został bowiem definitywnie zamknięty i od wczoraj jeździmy ,,tymczasówką”. Za nami jest więc pewien etap historii Rud i mostu. Nasza redakcja mogła upamiętnić zdjęciem przejazd ostatniego samochodu przez staruszka. Znamy samochód i kierowcę któremu dane było wejść do historii.  Tym samym data 01.02.2019 r. przechodzi do historii naszej miejscowości.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 2 lutego br. – w 43 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 33 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 332 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 43 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +9oC, w tej chwili wynosi około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +6oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 731 – 730 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 90 – 86%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.43, zaś zmierzch około godz.: 17.16.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.19 zajdzie natomiast o godz. 16.41 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 14 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest już 1 godzinę i 20 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 5 godzin i 16 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 2 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 59 minuty i 58 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 20 minut i 7 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Joanna, Katarzyna, Kornel, Maria, Ermentruda, Marcin, Miłosław, Miłosława, Mirosław, Marian, Teodoryk, Korneli, Korneliusz i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Nikt nie zrobił większego błędu niż ten, kto nic nie zrobił, bo mógł zrobić tylko trochę”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”.

Za nami styczeń. Minął nam niczym oka mgnienie. Miejmy świadomość tego, że oto już minęła 1/12 część roku. Aby go dobrze umiejscowić w tabeli jakości pogody przypomnijmy że, cały styczeń trwała zimowa pogoda z akcentami lekkiej jesieni. No dobrze, tak było, ale każdy dzień musimy brać, taki jaki jest. Możemy kaprysić, wykazywać nasze niezadowolenie, lecz żyć trzeba dalej. To gdybanie można byłoby podsumować oczywistymi słowami – byle byśmy tylko zdrowi byli. Tymczasem przeżywajmy w sposób właściwy dopiero co rozpoczęte święto Matki Bożej Gromnicznej. Nie zapominajmy jednak całkowicie o minionych świętach, miejmy je głęboko w swoim sercu. Ale duchowo szykujmy się już do kolejnych świąt – Świąt Wielkanocnych i Przedwiośnia a potem Wiosny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.

Redakcja