wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Wtorek przyniósł ze sobą ocieplenie.

Wtorek przyniósł ze sobą ocieplenie.

Przeżywamy 14 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 17 dniem tegorocznego Adwentu. Za oknem mamy ocieplenie. Temperatura jest na wyraźnym plusie w związku z czym śnieg topnieje w szybkim tempie. Czyżby więc nastąpił koniec zimy zanim nastała w kalendarzu?  Meteorolodzy zapowiadają jednak ocieplenie. Coraz bliżej jednak w kalendarzu mamy zimę. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 17 460!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( wtorek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 857 085  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 89 045 osób! Przybyło: 537 zmarłych!!! ( są to dane za poniedziałek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** W dniu wczorajszym mieliśmy 13-tego. Nie chcieliśmy jednak wywoływać wilka z lasu, w związku z czym informację na ten temat ograniczyliśmy tylko do zdawkowego zapisu. Tak na wszelki wypadek – bo przecież licho nie śpi. Czy nam się to udało, musicie Państwo sami ocenić to na podstawie swoich indywidualnych przeżyć. W ten oto sposób, mamy już za sobą ostatnią ,,trzynastkę” w tym roku, kolejna taka będzie już w nowym roku. Od kilkunastu godzin mamy już wtorek trzeciego tygodnia Adwentu. Czas biegnie tak szybko, że do końca tego roku mamy nieco ponad 2 tygodnie. I to wszystko. Dalej, jak Bóg da, mamy przed sobą cały kolejny rok i jeszcze następne. A od świąt dzieli nas 8 roboczych dni. Przyznają Państwo, że to już doprawdy niewiele. Najwyższa więc pora na to, by z przygotowaniami do świąt wejść w zasadniczą fazę.

Tymczasem oddajmy się przeżywani III tygodnia adwentu. Oby minął nam w zdrowiu i radości.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy już czwartek. Również szybkimi krokami zaczął biec miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 14 grudnia br. – w 83 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 348 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 17 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 83 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +2oC, w tej chwili wynosi około +1,5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 752 – 753 mmHg, wiatr osiągnie siłę 0-1 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 99%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.58, zaś zmierzch około godz.: 16.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.37 zajdzie natomiast o godz. 15.43 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 5 minut i 47 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 54 minuty i 13 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 2 minuty i 18 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 49 minut  20 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

14 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 17 minut i 47 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 minuty  i 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Izydor, Noemi  oraz  Agnellus, Arseniusz, Bertold, Druzus, Eutropia, Gorzysław, Heron, Jan, Nahum, Nikazjusz, Nikazy, Pompejusz, Sławobor, Teodor, Wenancjusz, Wenanty, Wiator, Zozym.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, lecz sposobem podróżowania”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Taka pogodę Nowy Rok przynosi, jak na Jana od Krzyża się głosi”.

*** Mamy świadomość tego, że przed każdym z nas jest jeszcze do wykonania wiele prac przedświątecznych. Nie dajmy się jednak zwariować – święta to nie tylko jedzenie i prezenty. Ważniejsza jest sfera naszych doznań, uczuć i to co w trakcie tych świąt uda nam się przeżyć.  Podstawą wszystkiego jednak jest to, aby każdy z nas do świąt przystępował wypoczęty i radosny. To doprawdy klucz do pięknego ich przeżycia. Niech wola przeżycia spokojnych i pięknych świąt zdominuje okres naszych przygotowań do nich.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego adwentowego wtorku.

Redakcja