niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » Wtorek minie w zimowej scenerii. Nadchodzi jednak ocieplenie które potrwa nawet do ….. połowy lutego!!!

Wtorek minie w zimowej scenerii. Nadchodzi jednak ocieplenie które potrwa nawet do ….. połowy lutego!!!

Przeżywamy 28 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Tegoroczne Boże Narodzenie jest już zdecydowanie za nami. Wtorek jest również 7 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy prawdziwą zimą, taką ze śniegiem oraz dużym minusem na termometrze. Czyżby więc wraz z nadejściem zimy w kalendarzu nastała również ta prawdziwa? Oby.  W delikatnym wydaniu – zimowa pogoda jest wskazana! Meteorolodzy zapowiadali jednak w najbliższych dniach znaczące ocieplenie ( od środy ). A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały nawet – 8oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 minutę i 24 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 9 843!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( wtorek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 064 715  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 94 914 osób! Przybyło: 54 zmarłych!!! ( są to dane za poniedziałek).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Święta BN mamy już definitywnie za sobą. Trwa natomiast arcydługi świąteczny okres. Na myśli mamy okres od Wigilii BN po święto Trzech Króli. Tak na dobrą sprawę cały ten okres stanowi dla wielu z nas wielkie świętowanie. I dobrze. Wszakże po długim i trudnym roku należy nam się dłuższa chwila odpoczynku i relaksu. W dniu dzisiejszym wielu z nas adoptowało się na powrót do poświątecznej rzeczywistości. Tyle tylko, że oto w zakresie świętowania czeka nas kolejny akt – 3-dniowy weekend sylwestrowo-noworoczny. A rozpoczniemy go już w piątek. W 2021 r zostały nam już tylko niespełna 4 dni z Sylwestrem, po czym wkroczymy w kolejny nowy rok 2022. Ten ubiegający czas musi na nas odciskać niesamowite wrażenie. Na dworze mamy zimowy poranek z mocnym mroźnym akcentem. Niebo jest pochmurne, dzionek ciemny i ponury. Może w trakcie dnia się wypogodzi. Trzeba jednak w tym wszystkim się odnaleźć i żyć.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 28 grudnia br. – w 7 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 362 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 3 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 7 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -8oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -1oC, w tej chwili wynosi około -5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -10oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 88 – 78%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.29.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.50 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 6 minut i 09 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 53 minuty i 51 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 2 minuty i 40 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 51 minut i 19 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

28 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 17 minut i 25 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 minuty  i 40 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antoni, Teofila  oraz  Cezary, Dobrowieść, Domna, Domniusz, Emma, Godzisław, Teona, Teonas, Troadiusz.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Myśl wielka zwykle usta do milczenia zmusza”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Niewiniątek czas pokaże, jaka pogoda w marcu się okaże”.

Powoli kończy nam się 2021 r. Za niedługo będziemy go podsumowywać, po to by wyciągnąć z niego wnioski na przyszłość. A najbliższą przyszłością jest rok 2022. Już za kilka dni wejdziemy w nowy rok z wielkimi nadziejami, ale nie ukrywajmy, że również z pewnymi obawami. Dlaczego? Ano dlatego, że różne rzeczy słyszymy w kwestii tego, co też czeka Świat, Europę, Polskę i oczywiście nasze małe Ojczyzny. Zapowiedzi są różne, jest jednak dokładnie tak samo jak w przypadku prognoz pogodowych. Dopiero po czasie okazuje się, jak to będzie naprawdę. Musimy więc w Nowy Rok wejść z nadzieją i podniesionymi głowami i być kowalami swojego życia. Powinno tak się stać – mimo wszystko.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poświątecznego wtorku.

Redakcja