czwartek , 18 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Witamy w Wigilię święta Trzech Króli.

Witamy w Wigilię święta Trzech Króli.

Przeżywamy 5 dzień Nowego Roku 2022 r. Przed nami rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Wtorek jest 15 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy typową jesień pomimo, że w kalendarzu widnieje zima. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że co prawda z dnia na dzień ma być coraz chłodniej – nocą temperatura spadnie poniżej zera, jednak za dnia będzie na plusie. I tak do lutego. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały aż + 8oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 11 minut i 35 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 17 196!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( środa rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 162 715  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 98 666 osób! Przybyło: 632 zmarłych!!! ( są to dane za wtorek).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, bieżący tydzień ( I pełny tydzień roku ) nie jest jeszcze pełnym 5-dniowym tygodniem pracy. Wszystko za sprawą Święta Trzech Króli. A wraz z nim nastanie 4-dniowy długi styczniowy weekend. W tym miejscu mamy jednak ,,złą” wiadomość dla naszych czytelników – otóż kolejne święto które wypada jutro ( w czwartek ) – święto Trzech Króli definitywnie kończy nasze świętowanie. A potem przyjdzie nam czekać aż do kwietnia kiedy to przypada Wielkanoc. Oczywiście, po drodze przyjdzie ,,zaliczyć” nam kilka innych świąt, ale nie będą one stanowiły dni wolnych od pracy zawodowej. Ale świętować każdy może w te dni do woli. I zapewne tak będzie. Tymczasem mamy kolejny zimowy dzień, bez zimy  za sobą.  Już niedługo ma się jednak wyraźnie ochłodzić a prognozy na połówkę stycznia mówią o nadejściu zimniejszego frontu powietrza.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 5 stycznia br. – w 15 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 5 dniem roku, a do jego końca pozostało 360 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 15 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +5oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +8oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 730 – 732 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 89%, prawdopodobieństwo opadów 80%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.36.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 15.58 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin,15 minut i 4 sekundy. Noc będzie więc miała 15 godzin, 44 minut i 56 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 11 minut i 35 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 31 minut i 22 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

5 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 8 minut i 30 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 11 minut  i 35 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Edwarda, Emiliana, Szymon  oraz  Amata, Amelia, Edward, Jan Nepomucen, Marcelina, Piotr, Roger, Włościbor.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Obiecaj mi, że będziesz zawsze to pamiętać: jesteś odważniejszy, niż wierzysz, że jesteś, mocniejszy, niż się wydaje i mądrzejszy niż myślisz”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony”.

A jak tam z Państwa samopoczuciem psycho-fizycznym? To dobrze, że mamy kolejne święto – możemy więc trochę odpocząć. Tyle tylko, że za wszelką cenę powinniśmy szukać słońca, bowiem nasze organizmy mają jego głód. Tymczasem słońca nie ma. Może kolejne dni będą pod tym względem lepsze. Dosyć kiszenia się w domowych pieleszach. A może tak przygotować swój prywatny orszak związany ze świętem Trzech Króli i odwiedzić jutro naszych znajomych? A może najzwyczajniej wyjść na długi spacer do parku lub lasu. Pomysł wydaje się być ze wszech miar dobry. Tyle tylko, że trzeba zachować obostrzenia koronawirusowe.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja