wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Witamy w ostatnią sobotę Adwentu AD 2021.

Witamy w ostatnią sobotę Adwentu AD 2021.

Przeżywamy 18 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 21 dniem tegorocznego Adwentu. Za oknem mamy ocieplenie. Temperatura jest na wyraźnym plusie w związku z czym po śniegu nie ma już śladu. Czyżby więc nastąpił koniec zimy zanim nastała w kalendarzu?  Meteorolodzy zapowiadają jednak nadchodzące ochłodzenie. Coraz bliżej w kalendarzu mamy zimę. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 19 397!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( sobota rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 942 472  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 91 415 osób! Przybyło: 543 zmarłych!!! ( są to dane za piątek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Czy dają Państwo wiarę temu, że oto przeżywamy ostatnie dni tegorocznego Adwentu. A po nim dane nam będzie przeżywać Święta Bożego Narodzenia AD 2021. Idąc dalej, można powiedzieć, że kończy nam się również caluśki rok. Święta są już o dosłowny rzut beretem. Przed nami stoi więc najpiękniejszy okres w roku – ostatnie dni oczekiwania na przyjście Pana. Nasza redakcja rozpoczęła już publikację na swoich łamach materiałów tematycznych i kulinarnych związanych ze zbliżającymi się świętami. Każdego dnia do samej Wigilii BN prezentować będziemy świąteczne przepisy na rozmaite świąteczne potrawy. Wszystkie one stanowią element naszej tradycji, dobrze więc byłoby, by i na te święta o nich nie zapominać, gdyż wtedy kiedy my zadbamy o ich trwanie a potem nasze dzieci, nasza tradycja świątecznego gotowania przetrwa na zawsze. Oby tak było po wsze czasy.

Tymczasem na dworze pogoda fałszywie pokazuje jesień, ale zima nadchodzi!!!

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy już czwartek. Również szybkimi krokami zaczął biec miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 18 grudnia br. – w 87 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 352 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 13 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 87 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +4oC, w tej chwili wynosi około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 758 – 757 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 90-78%, prawdopodobieństwo opadów 10%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.01, zaś zmierzch około godz.: 16.22.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.40 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 3 minuty i 51 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 56 minut i 9 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 0 minut i 22 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 55 minuty  i 8 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

18 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 19 minut i 43 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut  i 22 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bogusław, Gracjan  oraz  Auksencja, Auksencjusz, Auksenty, Gościmiar, Kwintus, Miłosław, Nemezja, Rufus, Symplicjusz, Wilibald, Winebald, Winibald, Winibalda, Wszemir, Wunibald, Zofia, Zozym.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Marzenia się spełniają tylko wtedy, gdy będziesz dążyć do ich realizacji”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w grudniu śnieg pada, drugi rok taki sam zapowiada”.

Powoli odliczamy ostatnie dni dzielące nas od tegorocznego bożonarodzeniowego świętowania. Bo tak doprawdy, to święta zaczynamy już w najbliższy piątek. Najpierw jednak przeżyjemy ostatnią niedzielę Adwentu, oraz adwentowe poniedziałek, wtorek, środę i czwartek. W sumie czekają nas  3 dni świętowania. To jednak nie koniec świętowania. Roboczy poniedziałek, wtorek, środa oraz czwartek i wreszcie Sylwester oraz Nowy Rok, niedziela. Po nich znowu 4 robocze i  Święto 3 Króli – 6 stycznia 2022 r. A po Trzech Królach – znowu weekend. Oj czeka nas prawdziwy świąteczny maraton, żyć nie umierać. W ten oto sposób będziemy mogli świętować aż kilkanaście dni!!! Czyż nie warto o tym pomyśleć? My uważamy, że watro, a czasami nawet trzeba. Tyle tylko, że cały czas musimy mieć na uwadze istniejące zagrożenie koronawirusem.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej adwentowej soboty.

Redakcja