wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Witamy w II Niedzielę Adwentu. Do świąt coraz bliżej.

Witamy w II Niedzielę Adwentu. Do świąt coraz bliżej.

Przeżywamy 5 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 8 dniem tegorocznego Adwentu. Na dzień dzisiejszy przypada II Niedziela Adwentu. Za oknem mamy lekką zimę, taką z niewielkim śniegiem, temperatura jest jednak nieznacznie na plusie. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 25 382!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 671 421  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 85 675 osób! Przybyło: 45 zmarłych!!! ( są to dane z soboty ).

W niektórych krajach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Za nami Barbórka, a już jutro mamy Świętego Mikołaja. Ale się będzie działo! Wszystko wskazuje na to, że dzień ten spędzimy w zimowej scenerii – z dozą wielkiego prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że mały śnieg będzie. Mrozu również może chwycić. Pamiętajmy o tym, Mikołaj odwiedza nas bardzo chętnie, ale aby jego odwiedziny były w pełni satysfakcjonujące, to sami musimy o to zadbać. Więc nie czekajmy, bo czasu mamy coraz mniej. A drobny prezent każdemu by się przydał. Przy okazji będzie wiele radości. Trwa Adwent, pora więc powoli szykować się do świąt. Poza świętowaniem Barbórki, w dniu wczorajszym mogliśmy po raz kolejny w tym roku wziąć udział w porannych roratach. Było super i tak bardzo świątecznie. Chociaż inaczej ze względu na panujące zagrożenie koronawirusem. Trwajmy w tym nastroju w przeciągu całego adwentu. A święta z dnia na dzień są coraz bliżej. Biorąc pod uwagę wczorajszą pogodę to można z niej wyciągnąć jednoznaczny wniosek z niej płynący. Bo to przecież – Barbara nie była ani ,,po lodzie”, ani ,,po wodzie”. Na tej podstawie nie możemy wyciągać jednoznacznego wniosku dotyczącego Bożego Narodzenia. Ale kto to wie?

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy już czwartek. Również szybkimi krokami zaczął biec miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 5 grudnia br. – w 74 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 339 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 26 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 74 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +1oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 734 – 738 mmHg, wiatr osiągnie siłę 0 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 98 – 85%, prawdopodobieństwo opadów 20 – 90%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.51, zaś zmierzch około godz.: 16.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.29 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 13 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 22 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

5 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 58 minut i 20 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 13 minut  i 15 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Kryspina, Saba  oraz  Anastazy, Bartłomiej, Dalmacjusz, Dalmacy, Feliks, Gerald, Geraldyna, Jan, Juliusz, Kryspin, Krystyna, Mikołaj, Pelin, Pelina, Pęcisława, Sabina.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Bądźmy wdzięczni idiotom, gdyby nie oni, reszta nigdy nie osiągnęła by sukcesu”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czwarty grudzień jaki, cały grudzień taki, piąty grudzień – stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień nam o marcu gada”.

*** Do Świąt pozostało nam równe 18 dni. To niewiele. Ale też pracy przed nami jeszcze całe multum. Nie ma na co czekać, trzeba się brać do roboty. Starajmy się nie dopuszczać do takiej sytuacji, że wszystko będziemy wykonywali w ostatniej chwili i w wielkim pośpiechu. Bowiem wtedy w święta padniemy ze zmęczenia.

***  Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej adwentowej niedzieli.

Redakcja