wtorek , 31 styczeń 2023
Home » Aktualności » ,,W świętej Halszki dzionek, nuci już skowronek”. Witamy w nowym tygodniu.

,,W świętej Halszki dzionek, nuci już skowronek”. Witamy w nowym tygodniu.

Trudno dać temu wiarę, ale przeżywamy pierwsze dni marca. Naukowcy okres ten nazywają Przedwiośniem, albo Wiosną Meteorologiczną. Przypominamy, że od wczoraj trwa meteorologiczna wiosna. Jakby na potwierdzenie tego na dworze mamy wiosenny obfity deszcz. Mamy świadomość tego, że nie jest to jeszcze ta ,,prawdziwa” wiosna, ale każdego dnia będziemy się do niej coraz bardziej przybliżać. Miejmy więc nadzieję, że już za niedługo, co dnia będziemy mogli masowo wychodzić do naszych ogródków i na place, gdzie czeka nas multum wiosennej pracy. Gorąco wierzymy, że za niedługo na stałe na niebie będzie pojawiać się ciepłe słoneczko, które odmieni nam nasze dni. Tyle nasza wiara i nadzieja. A co z realnymi przesłankami czas pokaże? W krótkiej perspektywie meteorolodzy nie zapowiadają jednak wyraźnego ocieplenia. Będziemy więc musieli się odpowiednio przestawić na nową porę roku.

nie lubie poniedziakuTymczasem przeżywamy pierwszy roboczy dzień tygodnia. Miłego dzionka życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 2 marca br. – w 72 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 62 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 304 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 72 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 734 – 729 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.52, zaś zmierzch około godz.: 18.02.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.26 zajdzie natomiast o godz. 17.30 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 4 minuty. Noc będzie więc miała 12 godzin i 56 minut. Dzisiejszy dzień jest już 3 godziny i 3 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 2 godziny i 2 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 2 marzec jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 18 minut i 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 2 minuty i 4 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Absalon, Paweł, Halina, Januaria, Agnieszka, Michał, Helena, Franciszek, Henryk i Krzysztof. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Mądrość to synteza wiedzy, dobroci i uczciwości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W świętej Halszki dzionek, nuci już skowronek”.

Czy zdecydowali się już Państwo na rozpoczęcie wiosennego stylu życia? To najwyższa pora. I nie mówmy, że nie mamy sił, woli i determinacji. Wprowadźmy na stale do naszego dziennego rozkładu zajęć owe umowne ,,pół godzinki” z przeznaczeniem ich na ćwiczenia, bieganie, gimnastykę, itp. Zaręczamy, że każdy nasz dzień będzie lepszy od poprzedniego. Przecież wiemy, że – w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja