środa , 1 luty 2023
Home » Aktualności » Trwajmy w pobożnym świętowaniu. Te święta będą inne niż zazwyczaj. Wszystko przez rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

Trwajmy w pobożnym świętowaniu. Te święta będą inne niż zazwyczaj. Wszystko przez rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny, w  Wielkim Tygodniu poprzedzającym święta Zmartwychwstania Pańskiego. Niestety jak można było się spodziewać – kolejny dzień koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas z coraz większą siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Aktualne statystyki ( sobota rano ) dla Polski wyglądają coraz bardziej zastraszająco: 6 088 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 195 osób! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce w coraz większym zakresie. Rośnie również liczba osób zmarłych. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. I końca nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. I nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez podniesienie rygorów stawianych przez służby krajowe. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi!

Tymczasem mamy sobotę – Wielką Sobotę.

Za nami Wielki Piątek, a od kilku godzin przeżywamy Wielką Sobotę. Znajdujemy się więc w przededniu Świąt Wielkanocnych AD 2020. Mamy nadzieję, że wszyscy zdążyliśmy na czas ze świątecznymi przygotowaniami. Dzisiejszy dzień powinien więc być już wolny od ciężkich prac. Nadeszła pora na przedświąteczny finisz. Wielu z nas w dniu dzisiejszym powinno odwiedzić kościół ze święconką, by poświęcić świąteczne potrawy ale nade wszystko by odwiedzić Boży Grób. Niestety – nic z tego, znajdujemy się bowiem w wielkiej narodowej kwarantannie przeciwko koronawirusowi. Te święta będą więc inne. Wymaga tego jednak potrzeba najwyższej rangi. Dostosujmy się więc do rygorów w sposób bezwzględny, wszakże idzie o nasze zdrowie i zycie! Wierzymy, że trwamy nadal w przedświątecznym poście, wszakże taka postawa jest naszą wielowiekową tradycją. Najwyższa również pora na przygotowanie świątecznych pisanek, czyli po naszemu kroszonek. Dzisiejszy dzień, a właściwie jego cząstkę powinniśmy również przeznaczyć na wypoczynek po przedświątecznej harówie. Tak, aby w święta wejść w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Miłego świętowania życzymy.

A za oknem mamy przecudowną pogodę – lepiej nie można było sobie wyobrazić.

Degustujmy więc te święta tak jak na to zasługują, mamy nadzieję, że Niebiosa zadbają o to, by przebiegały one w pięknej rodzinnej scenerii. I najważniejsza kwestia o której nie powinniśmy zapominać – przed nami rozpościerają się radosne święta. Oby ta radość udzieliła nam się wszystkim. Tego Państwu i sobie życzymy. Miłego świętowania pomimo tego, ze wszyscy jesteśmy niewolnikami przebiegłego koronawirusa.

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielką Sobotę 11 kwietnia br. – w 22 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 102 dniem roku, do jego końca pozostały więc 264 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 22 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około – 1,5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +15oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +16oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 750 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 58 – 35%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.25, zaś zmierzch około godz.: 20.08.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.00 zajdzie natomiast o godz. 18.34 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 34 minuty. Noc będzie więc miała 10 godzin i 26 minut. Dzisiejszy dzień jest już 5 godziny i 32 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest już dłuższy od nocy o 3 godziny i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 11 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 47 minut i 58 sekund i dłuższy od najkrótszego o 5 godziny, 32 minuty i 7 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Anioł, Arleta, Filip, Helena, Herman, Hildebrand, Hildebranda, Izaak, Jaromir, Leon, Leona i Rajner. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet.

Motto dnia: ,,Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest twoje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy kwiecień wilgotny i nie bardzo słotny, to rok sprzyja, błogosławi Maryja”.

Patrząc na prognozy pogody widzimy, że pogoda gwarantowana jest niemal przez cały kolejny poświąteczny tydzień. Wielka Sobota będzie pogodna, podobnie jak całe święta. Ostatecznie możemy już dzisiaj powiedzieć, że święta spędzimy w pięknej wiosennej pogodzie. Mamy więc to czego żeśmy oczekiwali. Tyle tylko, że przyroda i ziemia potrzebują dużego zastrzyku wody, opady są więc ze wszech miar bardzo pożądane. Tymczasem ich nie ma.

Wiosna jest już u nas od 22 dni. Natura coraz mocniej odżywa po zimowym śnie. Na powrót odżywa cała roślinność, ale również ptaki. Doprawdy miło jest obserwować te zmiany wczesnym porankiem, ale również wieczorem. W takim klimacie i scenerii naprawdę miło jest wypoczywać i relaksować się. Miejmy nadzieję, że już niedługo wszystko się już tak poukłada, że będziemy mogli przez długie dni i tygodnie wylegiwać się na dworze w cieplutkiej scenerii. O smacznym grillu i chłodnym piwku na razie delikatnie wspominamy, nie wątpimy jednak, że te dni nadejdą rychło. Pamiętajmy jednak, że natura potrzebuje wiosennych opadów deszczu, więc kiedy przejściowe i ciepłe deszcze nadejdą przyjmijmy je z należytym szacunkiem. Wszystko to jest mile widziane, jednak na dzień dzisiejszy podlega rygorom kwarantanny do której musimy się dostosować i według niej żyć.

Pamiętajmy jednak o obowiązującej kwarantannie: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowej Wielkiej Soboty.

Redakcja