wtorek , 21 maj 2024
Home » Aktualności » Czy rok przestępny jest dla ,,Ziemian” pechowy?

Czy rok przestępny jest dla ,,Ziemian” pechowy?

Czy lata przestępne są dla ,,Ziemian” pechowe, czy ich nadejście zwiastuje wystąpienie szczególnego typu katastrof, czy też ich nasilenie? Trudno jest na te pytania jednoznacznie odpowiedzieć. Wydaje się jednak, że z całą pewnością nie. Można tak twierdzić poznając genezę dodatkowego dnia w roku. Innymi słowy – rok przestępny nie jest niczym innym jak tylko ,,drobną” korektą matki natury. Żyjmy więc dalej zdrowi i szczęśliwi. To, że tegoroczny rok jest rokiem przestępnym wie chyba każdy z nas. Tak samo, jak to, że w takim przypadku luty nie ma normalnie 28 dni, tylko dni jest 29. Tak właśnie mamy w bieżącym roku. Przypomnijmy, że rok przestępny trafia co 4 lata. Objawia się to tym, że co 4 lata luty ma 29 dni – normalnie liczy 28 dni, zaś cały rok zamiast 365 dni ma ich 366.

Dlaczego tak jest, kto albo co jest temu winne? I wreszcie, czy luty z 29 dniami jest dla nas utrapieniem, a może zwykłą normalką, zaś niektórzy z nas dążą do tego, aby z igły zrobić widły? Czy prawdą jest, że osoby urodzone właśnie 29 lutego, obchodzą urodziny rzadziej niż pozostali w związku z czym są od nich młodsi? O tych dylematach czytaj poniżej.

Otóż, ponad wszelką wątpliwość dzieje się tak dlatego, iż rok zwrotnikowy a więc dokładniej mówiąc czas obiegu ziemi dookoła słońca nie wynosi dokładnie 365 dni tylko nieco więcej. Co 4 lata więc mamy rok przestępny aby mogło się to wyrównać i dopasować. Obieg Ziemi wokół słońca nie trwa dokładniej mierząc 365 dni i 6h. Co 4 lata z tych 6h robi się jeden dodatkowy dzień. Dokłada się ten dzień do najkrótszego miesiąca, tak aby wyrównać niedokładność pomiaru czasu obiegu Ziemi wokół słońca ze zmianami pór roku. Bez tego, po kilkuset latach mielibyśmy Sylwestra w lecie!

No to naukowe racje zostały wyłożone. Pozostaje więc pytanie – kiedy mają obchodzić swoje urodziny ,,szczęśliwcy” z 29 lutego? Co 4 lata? Żartownisie mówią, że tak czyniąc są o wiele młodsi niż wskazywałby na to ich wygląd. I to aż 4-krotnie. Niestety tak nie jest i nigdy nie będzie, czas upływa dla wszystkich nas z jednakową szybkością i w sposób porównywalny starzejemy się. Sposób na to, aby w miarę ,,normalnie” obchodzić urodziny w latach nie przestępnych, jest oczywisty i prosty. Otóż należy świętowanie przenieść na 1 marca, bądź też na 28 lutego. I po sprawie. Byle tylko świętowanie było udane.

Jak więc widzimy, istnienie lat przestępnych było, jest i będzie. A w nasze życie nie powinno wprowadzać niepotrzebnego chaosu i tyle.  Dobrze jest, że pomiędzy latami przestępnymi zdarzają się 3 kolejne ,,normalne 28 dniowe”.

Redakcja