czwartek , 26 styczeń 2023
Home » Aktualności » Aktualizacja! Szpital w Raciborzu w trybie ekspresowym jest ewakuowany. Od poniedziałku szpital będzie szpitalem zakaźnym gotowym przyjmować chorych na koronawirusa!!!

Aktualizacja! Szpital w Raciborzu w trybie ekspresowym jest ewakuowany. Od poniedziałku szpital będzie szpitalem zakaźnym gotowym przyjmować chorych na koronawirusa!!!

epa08169323 Medical staff work at Wuhan Jinyintan hospital, which specializes in the treatment of severe new coronavirus infected patients transferred from various hospitals in Wuhan City, Hubei Province, China, 26 January 2020 (issued 27 January 2020). China warned that the coronavirus outbreak is accelerating further, deepening fears about an epidemic that has affected more than 2,700 people worldwide and killed at least 80 people in the country. EPA/STR CHINA OUT
Dostawca: PAP/EPA.

Aktualne informacje dotyczące reorganizacji szpitalu rejonowego w Raciborzu – około 400 pacjentów zagrożonych koronawirusem będzie mógł przyjąć raciborski szpital od poniedziałku, 16 marca, zapewniając około 10% miejsc dla osób wymagających intensywnej terapii. Na razie szpital ma 14 respiratorów, ale już wiadomo, że dotrą kolejne. Około stu pacjentów zwolniono do domów. Reszta trafi do szpitali w Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. Opieką nad chorymi zajmie się raciborska kadra. Ruszyły już szkolenia. Służby wojewody zapewniają, że nie zabraknie sprzętu.

*** Najważniejsze informacje z konferencji: 

  1. szpital będzie przygotowany na przyjęcie około 400 chorych z koronawirusem, w tym 10 proc. wymagających intensywnej opieki z użyciem respiratorów, na chwilę obecną na Gamowskiej jest kilkanaście urządzeń, mają trafiać kolejne, lecznica zapewni im pełne świadczenia, łącznie z operacjami, zabiegami i porodami zakażonych pacjentek;
  2. Szpital od poniedziałku będzie zamknięty, łącznie z poradniami. Trwają negocjacje z NFZ w sprawie zapewnienia raciborzanom opieki w poradniach specjalistycznych, całodobowej i świątecznej, informacja wkrótce;
  3. Przy Gamowskiej pozostaje zespół pogotowia (ratownictwa medycznego), podobnie w stacjach w Krzyżanowicach oraz Kuźni Raciborskiej;
  4. Pacjentów z Raciborza (około stu) przyjmą lecznice z Bielska-Białej, Jastrzębia Zdroju, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego, tam też będą przewożeni wolni od koronawirusa pacjenci z powiatu wymagający hospitalizacji;

*** Obecnie chorych z Raciborza przyjmują:

odział intensywnej terapii: szpitale w Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju oraz Rybniku

oddział chirurgiczny: szpital w Jastrzębiu-Zdroju

oddział pulmonologiczny: szpital w Wodzisławiu Śląskim

oddział ortopedyczny: szpital w Wodzisławiu Śląskim

oddział neurologiczny (pacjenci po udarach) – szpital w Wodzisławiu Śląskim

  1. Pacjentami dializowanymi zajęła się firma obsługująca oddział dializ szpitala w Raciborzu;
  2. Obsługę szpitala zakaźnego zapewni raciborska kadra, wojewoda zapewnił, że nie zabraknie sprzętu ochronnego, trwają szkolenia – najstrudniejsze związane z prawidłowym zdejmowaniem kombinezonów.

– Nasz oddział zakaźny okazał się oddziałem naprawdę profesjonalnie zorganizowanym. Wszystkie procedury okazały się skuteczne. Na pełen profesjonalizm i przygotowanie wskazuje to, że nie powstały żadne ogniska epidemiologiczne i nie trzeba było poddawać kwarantannie części szpitala – zapewnił dyrektor Ryszard Rudnik.

Redakcja

……………………………………………………………

*** Informacja z dnia 14.03.20120 r.

Ważna informacja dla pacjentów! Raciborski szpital wstrzymał przyjęcia. Szpital będzie ewakuowany! Szpital został bowiem wyznaczony przez Ministerstwo Zdrowia jako jeden z 19 w całym kraju który będzie przekształcony na zakaźne. Cały szpital będzie zakaźny. Pozostałe oddziały decyzja Ministra zostają na czas walki z koronawirusem zlikwidowane. Pacjenci którzy aktualnie przebywają w raciborskim szpitalu zostaną rozdysponowani po innych szpitalach Śląska. Jednym słowem – od poniedziałku do raciborskiego szpitala trafiać będą tylko osoby chore na koronawirusa!!!  Szpital w nowej formule musi być od poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych, zarażonych koronawirusem – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej.

W związku z powyższym władze powiatu odbyły już poranną odprawę z kierownikami oddziałów szpitalnych oraz służbami wyznaczonymi do działań w sytuacji kryzysowej. Trwa przygotowanie do szybkiej ewakuacji szpitala. Pacjenci z Raciborza zostaną przewiezieni do innych szpitali.

Wyprowadzona zostanie działalność punktów handlowych i usługowych z budynku szpitala. Wstrzymana działalność przychodni.

Jak informuje starosta Grzegorz Swoboda, powiat ściśle współdziała ze służbami wojewody. Informacje będą przekazywane na bieżąco w ciągu dnia. Pierwsza konferencja zapowiedziana była na godz. 10.00.

Szpital w Raciborzu w całości przekształcony w zakaźny

*** Informacje na temat przenosin szpitala. Relacja z konferencji prasowej. Oglądaj:

Poniedziałek w godzinach porannych szpital w Raciborzu zacznie działać jako zakaźny. Zmiana obejmie cały kompleks. Już dziś wstrzymano przyjmowanie pacjentów, w tym pań do porodu. Nocna opieka do nocy z niedzieli na poniedziałek. Zobaczcie wideo z pierwszej konferencji dyrekcji szpitala.

*** Najważniejsze informacje związane z przekształceniem szpitala w Raciborzu

– Godzina ZERO to poniedziałek rano, działają jeszcze przychodnie i nocna opieka (do nocy z niedzieli na poniedziałek), nie ma odwiedzin, potem wstęp na teren szpitala będzie zabroniony;

– Wojewoda nie wyznaczył jeszcze miejsca świadczenia nocnej i całodobowej świątecznej opieki, niewykluczone, że zadanie otrzyma Centrum Zdrowia na ul. Ocickiej;

– Pacjenci z Raciborza zostaną przewiezieni do innych szpitali;

– Po pomoc pacjenci z powiatu raciborskiego powinni się udać do sąsiednich szpitali;

– Szpital w Raciborzu wstrzymał już przyjęcia, nie przyjmuje pań do porodów;

– Walką z COViD-19 ma się zająć raciborska kadra, wojewoda w razie potrzeb ma skierować tu innych lekarzy,

– Szpital Rejonowy w Raciborzu uruchamia specjalną infolinię dla mieszkańców, która będzie czynna w godz. 7.00 – 22.00. Zapamiętajcie ten numer 32 755 50 50.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Redakcja