niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » Dzisiaj: Św. Walenty prosi zakochanych i chorych o pielgrzymowanie do Rud.

Dzisiaj: Św. Walenty prosi zakochanych i chorych o pielgrzymowanie do Rud.

WalekCiekawe ilu z nas wie, że w rudzkiej Bazylice, znajdują się relikwie św. Walentego, patrona zakochanych, obłąkanych i nerwowo chorych? Tak w zasadzie to powinniśmy powiedzieć, że relikwie były w Rudach do dnia ich zuchwałej kradzieży w dniach 3/4 października 2014 roku. Po kradzieży trudno jednak było sobie wyobrazić, że miejsce gdzie stała relikwia zostanie na stałe puste. Niemal natychmiast po kradzieży rozpoczęły się działania których celem jest ponowne umieszczenie nowych relikwii w naszym kościele. Działania te nie poszły na marne i udało je się zakończyć we właściwym czasie. Tak by zdążyć na kolejne Walentynki. I oto już 15 lutego 2015 r. relikwie Św. Walentego wróciły do Rud. W tym dniu, po niedzielnej sumie zostały one z powrotem wprowadzone do kościoła. Dzisiaj w dzień Św. Walentego wierni i turyści mogą modlić się do ,,ponownie obecnego” na ołtarzu świętego, od tego dnia wszystko powróciło na właściwe miejsce.

Od tego dnia znowu do Rud przybywać będą pielgrzymki, albo samotne osoby, wyznające kult św. Walentego.

W tym miejscu dziękujemy byłemu ks. proboszczowi  ks. Rafałowi Wyleżoł i pozostałym księżom za podjęcie trudu ponownego pozyskania relikwii. W ten oto sposób koło historii zatoczyło krąg.

Na podkreślenie zasługuje także fakt, że niewiele jest w Polsce kościołów, których patronem jest ten święty. Najbliższy znajduje się w Bieruniu koło Tych, gdzie dzisiaj właśnie obchodzony jest odpust parafialny. Biorąc to pod uwagę, zapraszamy do rudzkiej świątyni, aby oddać hołd Walentemu. Kiedy już znajdziemy się w rudzkim kościele, należy podejść w rejon konfesjonału stojącego przed wejściem do kaplicy MB Pokornej. Naprzeciwko konfesjonału w obrębie ołtarza bocznego znajdują się relikwie świętego. Zapraszamy.    Redakcja