wtorek , 4 październik 2022
Home » Aktualności » ,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”.

,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”.

Przeżywamy 16 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Niedziela jest 26 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy pochmurny poranek ale słońce upomina się o swoje prawo. Za nami mroźna noc z temperaturą -6oC. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że nie możemy się spodziewać znacznego ocieplenia. Generalnie będzie tak – nocą dosyć wyraźny ,,minus” za dnia ,,zero” albo kilka kresek na ,,plusie”. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 32 minuty i 53 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 14 667!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 313 033  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 102 305 osób! Przybyło: 35 zmarłych!!! ( są to dane za sobotę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Wkroczyliśmy w drugą połową stycznia br. Tymczasem na dworze zapanowała zima  ale taka bez śniegu. A więc już nie tylko w kalendarzu. Zarówno w nocy jak i za dnia mamy kilkustopniowy mróz. W tym miejscu uzasadnione wydaje się być pytanie – czy taka sytuacja pogodowa wyczerpuje znamiona zimy na którą wielu z nas czekało? Zapewne tak, bowiem na zimę w wydaniu ekstremalnym nikt z nas nie czeka. Niepotrzebne jest nam takie ekstremum i poważne utrudnienie w naszym funkcjonowaniu. Jednym słowem – zima tak, ale rozsądna.

Za sobą mamy już niemal już kolejny styczniowy tydzień, mamy niedzielę. A dzień jako taki robi swoje i z dnia na dzień jego długość wydłuża się kosztem nocy. Tak to już będzie do samej wiosny a potem do lata. Muszą Państwo przyznać, że patrząc za poranne a zwłaszcza popołudniowe okno widzimy już w sposób znaczący fakt wydłużania się dnia kosztem nocy. I tak do wiosny.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 16 stycznia br. – w 26 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 16 dniem roku, a do jego końca pozostały 349 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 26 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +2oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 752 mmHg, wiatr osiągnie siłę  1 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 90 – 51%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.00, zaś zmierzch około godz.: 16.50.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.37 zajdzie natomiast o godz. 16.14 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 36 minut i 22 sekundy. Noc będzie więc miała 15 godzin, 23 minuty i 38 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 32 minuty i 53 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 6 godzin i 54 minuty i 38 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

16 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 47 minut i 12 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 32 minuty  i 53 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Marceli, Włodzimierz  oraz  Furzeusz, Gonsalwy, Hilary, Honorat, Otto, Otton, Piotr, Treweriusz, Trzebowit, Tycjan, Tycjana, Waleriusz, Włodzimir, Włodzimira.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Co szaleństwo podyktuje, w to zazdrość uwierzy”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”.

Za nami jest już pełna połówka miesiąca stycznia, dzień wydłużył nam się w stosunku do najkrótszego dnia w roku o ponad pół godziny. Na dworze mamy zimę z prawdziwego zdarzenia ale bez śniegu. To są fakty ,,dzisiejszego dnia”. Apelujemy do wszystkich by na tyle ile się tylko da wychodzić na dwór by zaczerpnąć świeżego powietrza ( o ile takowe wokół nas jest ze względu na zadymienie z przydomowych kotłowni ) oraz pochłonąć jak największą ilość promieni słonecznych. Tylko to gwarantuje nam, że poprawi nam się nasze wisielcze samopoczucie. Tymczasem kontynuujemy 2-dniowy weekend.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja