wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Święta tuż, tuż. Witamy w środę Wielkiego Tygodnia.

Święta tuż, tuż. Witamy w środę Wielkiego Tygodnia.

Przeżywamy Wielki Tydzień. Mamy Wielką Środę. Tak, tak weszliśmy w ścisły okres poprzedzający tegoroczne wiosenne święta wielkanocne. Do świąt mamy więc już niewiele czasu i najwyższa pora aby do nich czynić przygotowania. Te duchowe i te materialne.

Niestety taka jest ta magia czasu, że on biegnie pomimo naszych błagalnych próśb, by wyhamował. W tym miejscu nie ma co ukrywać – chcemy ładnej pogodnej i ciepłej wiosny. Ale by ona taka była potrzebny jest również deszcz. Bez niego nie ma szansy na poprawną wegetacje przyrody. Może więc dla opadów zarezerwujemy późny wieczór i noc.

Tymczasem w kalendarzu wiosna trwa w najlepsze. Po oczekiwanym wyraźnym ociepleniu gwałtownie powinna ruszyć wegetacja w przyrodzie. Nawet się nie spostrzeżemy, a lada dzień trzeba będzie przeprosić się z kosiarką i robić swoje. Miłego dzionka życzymy.

Za porannym oknem mamy bardzo pogodny dzień, z rana mieliśmy jednak przymrozek.

W kalendarzu mamy już 49 dzień barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę. Jak możemy zaobserwować w środkach masowego przekazu agresorzy pokazują całemu światu z jaki zbrodniami wojennymi Rosji mamy do czynienia. O szczegółach piszemy w naszym odrębnym cyklicznym materiale – ,,Wojna Rosji z Ukrainą – Live”.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę Wielkiego Tygodnia, 13 kwietnia br. – w 24 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 103 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 262 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 24 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +16oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +17oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 64 – 40%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.21, zaś zmierzch około godz.: 20.10.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.55 zajdzie natomiast o godz. 19.36 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 41 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 19 minut. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny i 42 minuty krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia o 5 godzin i 37 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2022 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Hermenegilda, Ida, Marcin  oraz  Agatonika, Długomił, Hermenegild, Jan, Justyn, Karp, Kunegunda, Kwintylian, Maksym, Małgorzata, Marcjusz, Przemysł, Przemysław, Przemysława, Ursus.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Bez pracy nie ma życia – to jest dobrze, pięknie i to jest nasz przydział życiowy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy kwiecień chmurny, a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami”.

Mamy środę Wielkiego Tygodnia. Mimo tego wiemy, że bez popołudniowej przydomowej pracy się nie obędzie. Zdecydowanie powinniśmy również spoglądać w stronę świąt. Mamy nadzieję, że tak jak zapowiadają meteorolodzy i Indianie na ten czas dopisze pogoda. Mamy również świadomość tego, że co jakiś czas konieczny jest deszcz, tak dla zachowania pełnej harmonii w przyrodzie. Wszystko jednak wskazuje na to, że czeka nas pogodny okres.

Coraz bliżej mamy do świąt Wielkanocy. Dzielą nas od nich już tylko dni. Przedświąteczny czas minie bardzo szybko. Nawet się nie obrócimy a trzeba będzie zasiąść do świątecznego stołu. Oby tylko do tego czasu nocne przymrozki odeszły w niepamięć. Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja