czwartek , 18 lipiec 2024
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Niedziela Męki Pańskiej ( Niedziela Palmowa ) rozpoczyna Wielki Tydzień.

Niedziela Męki Pańskiej ( Niedziela Palmowa ) rozpoczyna Wielki Tydzień.

Wielkanoc zbliża się szybkimi krokami. Już jutro przeżywać będziemy Niedzielę Palmową. To szczególny dzień i szczególna niedziela. De facto rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa przypada bowiem dokładnie tydzień przed Wielkanocą ( 7 dni ). W tym dniu do kościoła udajemy się z palmami będącymi symbolem odradzającego się życia. Dla osób, które chcą wesprzeć finansowo Róże Różańcowe naszej Parafii tradycyjnie już pojawi się ku temu okazja. Z tyłu kościoła będą bowiem do nabycia palmy przed każdą mszą św.  Święcenie palm będzie miało miejsce na każdej mszy św.

Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, Kwietną lub Wierzbną, to jedna z tradycji nierozerwalnie związanych z Wielkanocą, obok kultywowanych dróg krzyżowych.

Nazwa Niedziela Palmowa wywodzi się od tzw. palm, czyli stylizowanych „gałązek”, tworzonych ręcznie na wzór tych, które lud Jerozolimy rzucał pod nogi Chrystusowi w czasie Jego triumfalnego wjazdu do miasta (Mt 21,1-11; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; J 12,12-19).

Święto zostało ustanowione więc na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres ścisłego przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku.

Redakcja