niedziela , 14 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Smog – jest czy go nie ma? – czyli już wiemy czym oddychamy w Rudach!

Smog – jest czy go nie ma? – czyli już wiemy czym oddychamy w Rudach!

Codziennie media donoszą o bardziej lub mniej złym stanie powietrza, które nas otacza i którym oddychamy. Często zastanawiamy się, jak jest naprawdę – jakie jest rzeczywiście powietrze wokół nas. Przecież najbliższy czujnik badania jakości powietrza znajduje się w Rybniku na ulicy Borki. To odległość do Rud prawie 10 km w linii prostej. Więc to czym oddychamy w Rudach, może jednak ma lepsze parametry niż atmosfera Rybnika – ciesząca się złą sławą już prawie w całej Polsce. Jednak mamy już rzeczywiste dane dotyczące powietrza wokół nas, tu i teraz. Aby sprawdzić aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w Centrum Rud wystarczy tylko wejść na stronę internetową www.znadRudy.pl a potem kliknąć na ,,Sprawdź jakość powietrza znajdującą się pod naszą Pogodynką. Zapraszamy do korzystania.

Czujnik jakości powietrza Airly znajduje się na budynku szkoły podstawowej w Rudach. Został zamontowany w ramach kampanii antysmogowej “Nie truj sąsiada” realizowanej przez Subregionu Zachodni Województwa Śląskiego, którego członkiem jest gmina Kuźnia Raciborska. Kolorami sygnalizuje jakiej jakości jest powietrze w centrum Rud. Od ciemnozielonego – oznaczającego prawie idealną atmosferę – przez żółty – do bordowego – wskazującego na ekstremalny poziom zanieczyszczeń.

Szczegółowe dane można znaleźć na stronie www.airly.eu, znajduje się tam mapa Polski ukazująca około 1100 czujników Airly oraz 200 czujników należących do Państwowego Monitoringu Środowiska. Czujniki Airly badają ilość pyłów w powietrzu: PM2 oraz PM10 a także temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Te dwa rodzaje pyłów są kluczowe dla oceny jakości powietrza.

*** PM 10 – to mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy w powietrzu o średnicy 10 mikrometrów (jedna tysięczna milimetra), która podczas oddychania dociera do najgłębszych partii płuc.

*** Zaś pył PM 2,5 zawieszony w powietrzu ze względu na jeszcze mniejszy rozmiar (25 mikrometrów) jest jeszcze groźniejszy, bo może się dostać z płuc do bezpośrednio krwioobiegu. Wyniki pomiarów przedstawiane są wg europejskiej sakli zanieczyszczenia powietrza CAQI – Common Airly Quality Index. Warto więc przed dłuższym spacerem, czy inną aktywnością zerknąć na www.airly.eu i sprawdzić, czy aby planowany spacer nie przyniesie większych strat niż korzyści dla naszego zdrowia. Dostępne też są do pobrania aplikacje na smartfony z Androidem i IOS-em.

Można zadać sobie pytanie, czy z samego mierzenia powietrze stanie się czystsze? Z pewnością nie, ale od naszej świadomości wszystko się zaczyna. Jeżeli nie będziemy przekonani, że od tego, co wkładamy do naszych przydomowych pieców, zależy stan powietrza, którym oddychamy, a co za tym idzie, nasze zdrowie – nic nie pomogą żadne akcje antysmogowe. Z pewnością dane będą też wykorzystywane przez szkołę i nauczycieli zarówno w celach edukacyjnych jak i profilaktycznych. Dyrektor zapowiada ograniczenie wyjść uczniów poza szkołę w przypadku wysokiego, bardzo wysokiego lub ekstremalnego zanieczyszczenia powietrza. Miasto Rybnik zakupiło takie czujniki dla każdej ze swoich szkół. Warto zwrócić uwagę, że na ulicy Borki w Rybniku znajduje się zarówno czujnik Airly jak i czujnik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska czyli jeden z 200 czujników Państwowego Monitoringu Środowiska. Wyniki z obu czujników można porównać na stronie airly.eu. Na podstawie kilkudniowej obserwacji można zauważyć, że odczyty z obydwu czujników są albo zbliżone, albo czujnik Airly wskazuje trochę gorszy stan powietrza. W jakiś sposób uwiarygadnia to odczyty Airly, gdyż dzisiaj nie brakuje tanich i niewiarygodnych czujników, które są rozprowadzane przez firmy chcące zarobić na temacie smogu. Na koniec warto zauważyć, że opisywany czujnik jakości powietrza znajduje się w bezpośredniej bliskości ruchliwej drogi, co powoduje, że na odczyty mają wpływ nie tylko kominy domów, ale również przejeżdżające samochody, zwłaszcza z silnikami Diesla. Można więc założyć, że powietrze w innych rejonach Rud na pewno nie jest gorsze a raczej powinno być lepsze, czego sobie i naszym Czytelnikom życzymy.

Redakcja