środa , 20 wrzesień 2023
Home » Aktualności » Śmiecą bo są bezmyślni, bo są niewychowani, bo mają w głębokim poważaniu naturę i wszystko wokół siebie.

Śmiecą bo są bezmyślni, bo są niewychowani, bo mają w głębokim poważaniu naturę i wszystko wokół siebie.

Wydawałoby się, że w zakresie utrzymania czystości w sferze publicznej wszystko jest ,,poukładane”. Mamy w kraju oraz w naszej gminie dobre przepisy które szczegółowo regulują gospodarkę odpadami stałymi ( śmieci ). Na ich podstawie każdy z nas zobowiązany jest do tego by śmieci segregować oraz gromadzić w dedykowanych workach. W ten sposób każdy z nas może oddać dowolną ilość plastyków, papieru, szkła a także odpadów mieszanych.  Na wszystkie te odpady otrzymujemy od gminy darmowe worki. Dodatkowo mamy możliwość we wskazanym terminie wystawić grube gabaryty a także gruz budowlany. Do dyspozycji mieszkańców gminy oddany jest również PSZOK –   Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych gdzie każdy z nas może dostarczyć ,,wyprodukowane” w swoim gospodarstwie odpady.

Brzmi to jak sielanka. Tyle tylko, że tak wygląda gospodarka śmieciowa od strony organizacyjnej. Gorzej natomiast jest od strony konsumenta. Oczywiście – konsumenta niepokornego, niezdyscyplinowanego i mającego całe opisane powyżej reguły w głębokim poważaniu. Owym konsumentem niepokornym są  nieliczni nasi mieszkańcy ( a może i nie tylko ), cała reszta bowiem swoje obowiązki realizuje niemal wzorowo.

Tyle tylko, że  postawa niepokornych stanowi przysłowiową ,,łyżkę dziegciu w beczce miodu” czyli odrobinę czegoś złego, niszczącego całe dobro. W tym miejscu zbędne byłoby cytowanie przykładów, bowiem wystarczy tylko rozejrzeć się wokół siebie w sferze publicznej by znaleźć potwierdzenie w czym tkwi problem.

Niezrozumiałe jest to, że mając do dyspozycji całą paletę możliwości w zakresie utrzymania czystości, wokół nas w wielu miejscach ( chyba wszędzie ) zalegają całe sterty porzuconych odpadów. I tak śmieci leżą wszędzie – na ulicach, chodnikach, skwerach, wokół sklepów i innych obiektów. Leżą wszędzie, tylko nie w wystawionych koszach.

Dlaczego tak się dzieje jest rzeczą niezrozumiałą. Takie pytanie stawia sobie wielu z nas na próżno szukając logicznej odpowiedzi. Owej odpowiedzi szuka również jeden z naszych mieszkańców ( Rud ) którego trafia niemal szlag widząc to co zalega wokół nas.

Nasz czytelnik pisze – ,,W ostatnich dniach zauważyłem na odcinku chodnika od parkingu z restauracji Pod Kasztanami w kierunku parku, tj. na odcinku raptem 150 m porzuconą sporą ilość butelek po alkoholu. Szczególnie dużo jest tam butelek o pojemności od 100 – 200 ml. ( tzw. małpki ). Nie wiem kto tak zaśmieca teren przez który przemieszcza się dużo mieszkańców oraz turystów, ale wiem że robi to na pewno jakiś bezwzględny pajac alkoholik nie mający za grosz kultury. Zdjęcie zebranych przeze mnie butelek przesyłam do redakcji portalu. O ile to możliwe, to proszę napisać jakiś artykuł na temat zaśmiecania naszej miejscowości przez ludzi bez skrupułów”.

Tyle korespondencja mieszkańca Rud poruszonego sytuacją.

W tym miejscu należałoby w sposób stanowczy powiedzieć, że takich miejsc tylko w Rudach jest ogrom. Któż więc śmieci i dlaczego mając cały arsenał możliwości cywilizowanego zagospodarowania każdego, nawet najmniejszego odpadu?

Śmiecą ludzie! Oczywiście nie wszyscy, ale o tym pisaliśmy w pierwszych zdaniach naszego materiału. Śmiecą bo są bezmyślni, bo są niewychowani, bo mają w głębokim poważaniu naturę i wszystko wokół siebie.

Poniżej przedstawiamy bardzo trafny materiał w tej kwestii mówiący o tym dlaczego ludzie śmiecą w górach. Zachęcamy do jego przeczytania. Problem bowiem jest globalny – ale to człowiek jest odpowiedzialny to owe zło.

*** 8 powodów dlaczego ludzie śmiecą: https://8a.pl/8academy/8-powodow-dla-ktorych-ludzie-smieca-gorach/

Redakcja