niedziela , 7 sierpień 2022
Home » Aktualności » Przytulanie ma nadzwyczajnie pozytywny wpływ na zdrowie. Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzimy dzisiaj – no to ,,do roboty”.

Przytulanie ma nadzwyczajnie pozytywny wpływ na zdrowie. Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzimy dzisiaj – no to ,,do roboty”.

Ludzie lubią się przytulać. Dotyczy to zarówno młodszych, jak i starszych, kobiet, jak i mężczyzn. Jest to jedna z najbardziej naturalnych aktywności w życiu człowieka, która towarzyszy nam od narodzin. Stanowi bardzo ważny element w relacjach interpersonalnych – dobrzy znajomi ściskają się na przywitanie, przyjaciele tulą się, aby pocieszyć siebie nawzajem i dodać otuchy, kochankowie nie wyobrażają sobie stosunku bez tego rodzaju pieszczot. Obejmowanie się, jest bowiem oznaką całkowitej akceptacji i miłości. Wzmaga poczucie bezpieczeństwa, dodaje energii, poprawia nastrój i jest skuteczną receptą na zakończenie nawet najgroźniejszej kłótni. Przytulać powinniśmy się codziennie, gdyż pozytywne konsekwencje tego działania są ogromne.

Coraz częściej organizowane są specjalne wieczory przytulania, które cieszą się dużą popularnością. Dorośli, pod okiem trenera, uczą się bliskości, szacunku dla drugiego człowieka i intymnych, bliskich relacji pozbawionych kontaktu seksualnego. Jest to wspaniały pomysł dla wszystkich, którzy mają kłopoty z otwarciem się na innych, są zamknięci i niechętnie naruszają swoją strefę prywatności. Spotkania takie są szansą na lepsze poznanie siebie, własnych oczekiwań i pragnień. Znaną kampanią jest również ta, pod hasłem “darmowe przytulanie”. Jest to bezinteresowna akcja, mająca na celu wywołanie uśmiechu u nieznajomych przechodniów. Uczestnicy przechadzają się ulicami miast, trzymając tabliczkę informacyjną – każdy może do nich podejść i ich uścisnąć. Działanie to jest przejawem życzliwości i wiary, że dobro czyni dobro. Najważniejszym dniem, dla wszystkich ceniących bliski kontakt jest Międzynarodowy Dzień Przytulania, który przypada na 31 stycznia. Święto jest dobrym pretekstem, aby przez cały dzień przebywać w objęciach ukochanych osób.

Wiele ludzi deklaruje, że od seksu woli różne formy przytulania. Pary z wieloletnim stażem, które przeszły już burzliwy okres zakochania, pragną czerpać satysfakcję z bliskiego kontaktu z partnerem również na inne sposoby. Cieszą się ze wspólnej kąpieli, są wdzięczni za relaksujący masaż, a zasnąć potrafią jedynie w objęciach drugiej połówki. Za głębokie, intymne relacje i poczucie przywiązania odpowiada hormon – oksytocyna. Co ciekawe, im więcej czasu razem spędzamy i im więcej tulimy się do siebie, tym więcej tego hormonu się uwalnia. Ma to bezpośredni wpływ na zażyłość relacji. Okazuje się również, że takie pary mniej się kłócą, lepiej radzą sobie z trudnościami i efektywniej potrafią rozwiązywać pojawiające się problemy.

Warto podkreślić, że przytulanie ma nadzwyczajnie pozytywny wpływ na zdrowie. Bliski kontakt wpływa na podniesienie odporności organizmu, dzięki czemu mniej jesteśmy podatni na różnego rodzaju wirusy, a nawet na groźne choroby. Podczas przytulania obniża się ciśnienie krwi, zwalnia tempo bicia serca, a my czujemy się odprężeni i zrelaksowani. Dzięki temu łatwiej jest również zapaść w głęboki sen, po którym wstaniemy wypoczęci i zregenerowani. Czynność ta niweluje również negatywne konsekwencje stresu. Ze względu na to, że obniża się wówczas poziom kortyzolu, człowiek czuje się zrelaksowany i pozbawiony napięć. Jest wówczas w lepszym nastroju, ma ochotę działać i śmiać się. Przytulanie się jest więc magicznym i skutecznym środkiem chroniącym przed frustracją, wypaleniem zawodowym i chandrą.

Trzeba wiedzieć, że przytulanie ratuje życie dzieciom urodzonym przedwcześnie. Matki stosują wówczas metodę kangurowania swojej malutkiej pociechy. Polega ona na tym, że nagie dzieciątko, okryte pieluszką lub kocykiem, układane jest na klatce piersiowej matki. Czuje się ono wówczas o wiele bezpieczniej i bardziej komfortowo niż w nieprzyjaznym inkubatorze. Słyszy bicie serca, które towarzyszyło mu od poczęcia i jest czymś dobrze znanym. Jest kołysane rytmicznym oddechem, dzięki czemu niemal od razu zapada w długi sen. Noworodki nie potrafią jeszcze regulować temperatury własnego organizmu, dlatego tak ważne jest utrzymanie jej na stałym poziomie, co jest zapewnione dzięki bliskiemu kontaktowi z mamą.

Nie tylko wcześniaki potrzebują bliskiej i czułej więzi. Wszystkie dzieci pragną tulenia i całowania. Dzięki temu tworzą z opiekunem bezpieczny rodzaj przywiązania. Jest to najlepsza inwestycja w przyszłość maluszka, dzięki której zyska on pewność siebie, wiarę we własne możliwości i odwagę. Międzynarodowy Dzień Przytulania jest więc wspaniałą okazją na wyrażenie uczuć wobec osób, które się kocha i szansą, aby zachowanie to stało się stałym elementem codzienności.

Materiał: http://kalendarzswiatnietypowych.pl/

Redakcja