piątek , 19 lipiec 2024
Home » Aktualności » Przysłowie mówi – ,,Gdy pogoda stała, będzie zima długo biała”. I bądź tu mądry.

Przysłowie mówi – ,,Gdy pogoda stała, będzie zima długo biała”. I bądź tu mądry.

Przeżywamy 2 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 5 dniem tegorocznego Adwentu. Za oknem mamy w miarę poprawną pogodę. Temperatura jest na wyraźnym plusie. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 27 357!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 596 491  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 84 656 osób! Przybyło: 502 zmarłych!!! ( są to dane ze środy ).

W niektórych krajach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Za nami jest 11 miesięcy bieżącego roku. A to oznacza, że przed nami w 2021 r. pozostaje nam już tylko jeden – niepełny grudzień. Od razu musimy przyznać, że z utęsknieniem czekaliśmy na ten moment. W niedzielę rozpoczęliśmy okres Adwentu. Reasumując, od niedzieli rozpoczęliśmy  radosny okres oczekiwania na Boże Narodzenie. Po drodze będziemy jeszcze mieli Barbórkę i Św. Mikołaja. I cały Adwent. To wszystko budować będzie przedświąteczną wspaniałą atmosferę i klimat. Obyśmy tylko potrafili spożytkować ją w należyty sposób i zdrowi byli! A tymczasem za oknem mamy małą zimę. Taką w połowicznym jej wymiarze. Jest lekki mróz i odrobina śniegu. Ale to przecież tylko zima przyszła i to jeszcze nie w pełnym swoim wymiarze. Przyszła i znowu wielu z nas zaskoczyła. Niestety o przygotowaniu siebie, naszych domostw i samochodów pisaliśmy od dawna. Zazwyczaj bowiem bywa tak, że zima przychodzi znienacka. Miłego dnia życzymy.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy już czwartek. Również szybkimi krokami zaczął biec miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 2 grudnia br. – w 71 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 336 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 29 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 71 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +7oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 730 – 734 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 68 – 79%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.48, zaś zmierzch około godz.: 16.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.25 zajdzie natomiast o godz. 15.46 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 18 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 12 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

2 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 57 minut i 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 18 minut  i 25 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Balbina, Paulina, Rafał  oraz  Aurelia, Bibiana, Bibianna, Budzisław, Budzisława, Jan, Ludwina, Maria, Sulisław, Sylwan, Sylweriusz, Walenty, Walentyn, Wiktoryn, Zbylut.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Jutro jest najważniejszą rzeczą w Twoim życiu. Przychodzi do nas o północy, bardzo czyste. Jest perfekcyjne, kiedy przychodzi i umiejscawia się w naszych rękach mając nadzieję, że nauczyliśmy się czegoś od wczoraj”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W pierwszym tygodniu grudnia, gdy pogoda stała, będzie zima długo biała”.

*** No i mamy grudzień. W związku z tym, że w niedzielę rozpoczęliśmy Adwent, czas będzie nam mijał jeszcze szybciej niż zazwyczaj. Jest tak dlatego, gdyż będziemy uczestniczyć w przedświątecznej gonitwie za wszystkim. Stąd też kierujemy do naszych czytelników apel, by tak zorganizować nasz czas, aby przed tym się ustrzec. Miejmy czas na wszystko – również na chwile refleksji i zadumy nad czasem który tak szybko mija. I nade wszystko – odpoczywajmy. Dzień jest krótki, wieczory i noce są z kolei bardzo długie, a wszystko ,,dobija” regularny brak słonecznych promieni. Szukajmy więc za wszelka cenę dobrego samopoczucia.

***  Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego adwentowego czwartku.

Redakcja