czwartek , 18 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Przeklinać nie powinniśmy, a dzisiaj w sposób szczególny!

Przeklinać nie powinniśmy, a dzisiaj w sposób szczególny!

palec na ustaW trakcie roku w kalendarzu mamy szereg takich dni w których zwraca się uwagę na pewne kwestie społeczne związane z naszym życiem. Dla przykładu mamy – Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka, Dzień Dziecka i szereg innych tego typu dni, których zadaniem jest upamiętnienie lub też zwrócenie w szczególny sposób uwagi na daną kwestię.

Po to, aby podkreślić wagę sprawy, bądź też by oddać jej należny szacunek i uznanie. Dzisiaj w czwartek 17 grudnia br.  mamy również taką datę i dzień – otóż obchodzimy Dzień bez Przekleństw. Zapewne wielu z naszych czytelników podejdzie do tej sprawy z lekką ironią i z przymrużeniem oka. My jednak uważamy, że używanie złych, brzydkich i nie cenzuralnych słów jest patologią. Zwłaszcza kiedy czynią to dzieci, młodzież i kobiety. Tak jednak się dzieje. Wystarczy tylko trochę mocniej nastawić uszy, a doświadczymy tego negatywnego zjawiska. Dzisiaj więc wszyscy powinni ugryźć się w język, zanim powiedzą coś brzydkiego.

Dzień bez Przekleństw w Polsce obchodzimy od kilku lat. Wybór daty padł na 17 grudnia.

Patrząc na nasze życie, możemy powiedzieć, że kiedy jesteśmy zdenerwowani, bardzo trudno przychodzi nam zapanowanie nad językiem i często wyrywają nam się słowa na ,,p” lub ,,k”. Prawdziwym problemem jest jednak używanie przekleństw na co dzień, jako tak zwanych ,,przerywników”. Jak z każdym złym nawykiem, trudno jest walczyć z odruchem przeklinania. My jednak mamy na to sposób i naszą wiedzą pragniemy się podzielić z naszymi czytelnikami.

Używanie eufemizmów

Osoby, które bardzo nie chcą przeklinać – ponieważ przebywają w towarzystwie dzieci lub rygorystycznie przestrzegają zasad kulturalnego zachowania – często w chwilach wzburzenia używają słów zastępczych. Popularne ,,białe przekleństwa to ,,o kurde, ,,o holender”, ,,do jasnej ciasnej, itp. Niektórzy wykazują się niezwykłą kreatywnością i tworzą swoje własne zwroty, które tylko dla nich brzmią jak przekleństwa, a innych osób nie rażą.

Kary za przeklinanie

Podobno skutecznym sposobem na oduczenie się przeklinania, jest wyznaczenie kary finansowej. W domu lub w biurze można ustawić sobie skarbonkę, do której trzeba wrzucić wyznaczoną kwotę (1 zł lub 10 gr), jeśli użyje się brzydkiego słowa. Ta metoda działa najlepiej, jeśli zaangażuje się w nią kilka osób, bo wtedy pilnują oni siebie nawzajem. Zebrane w ten sposób pieniądze można potem wydać np. na pudełko czekoladek.

Metody relaksacyjne

Przeklinamy najczęściej, kiedy jesteśmy zdenerwowani. Jeśli nauczymy się panować nad swoimi emocjami i opanujemy stres, nie będziemy odczuwali potrzeby, żeby bluzgać. Najlepsza podobno jest medytacja, ale można też zastosować relaksującą kąpiel lub ćwiczenia na siłowni. Osoba odstresowana łatwiej radzi sobie z kryzysową sytuacją i mniej przeklina.

Jesteśmy przekonani, że nasi czytelnicy posiadają inne – własne sposoby na to, aby skutecznie powstrzymać się od przekleństw. To, że warto się od brzydkich słów powstrzymywać jest oczywiste, bowiem nasze życie jest wtedy lepsze, przyjemniejsze i bardziej ludzkie. Nieprawdaż – kurza twarz?        Redakcja