poniedziałek , 26 wrzesień 2022
Home » Aktualności » Przed nami kilkanaście dni zimowych ferii.

Przed nami kilkanaście dni zimowych ferii.

Za nami kolejny weekend lutego. Za oknem mamy pochmurny dzionek. Jest również chłodno i pada drobniutki mglista mżawka. Tęsknimy za ciepłem, przecież najpierw mieliśmy  jesień a potem zimę. Pochmurne dni towarzyszą nam już niemal od 3 miesięcy. Fakty dzisiejszych dni są jednak takie, że dni są już znacząco dłuższe, słońce na nieboskłonie wędruje już coraz wyżej, dlatego więc to same w sobie musi być gwarantem tego, że powinno być coraz cieplej. Poza tym, wszyscy Ci którzy zażywają uroków spaceru w lesie lub parku wiedzą, że przyroda jest coraz bardziej żywa i żwawa. Widać to zwłaszcza po zachowaniu wszelkiego rodzaju ptactwa.

Tymczasem nam przychodzi w ostatnich dniach zmagać się z zalegającym wokół nas smogiem. Na całe szczęście pojawiający się wiatr rozprasza to całe paskudztwo które zostaje wytworzone w naszych kotłowniach i przez pojazdy. Bardzo zbawienny w takich chwilach jest więc lekki podmuch wiatru, który rozproszyłby chmury smogowe.

Najważniejsze jednak jest to, że trwają zimowe ferie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 11 lutego br. – w 52 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 42 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 323 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 52 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +5oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 737 – 732 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 75%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.29, zaś zmierzch około godz.: 17.30.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.05 zajdzie natomiast o godz. 16.56 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 51 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 9 minut. Dzisiejszy dzień jest już 1 godzinę i 48 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 4 godzin i 18 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 11 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 29 minut i 50 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 50 minut i 15 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dezydery, Lucjan i Olgierd. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Do jednych los się uśmiecha, z innych się śmieje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima”.

Luty w sposób zdecydowany się rozkręcił, a my coraz częściej spoglądać będziemy w stronę marca. Przecież tak na dobrą sprawę, za 2-3 tygodnie praktycznie będziemy mieli już miesiąc marzec – czyli okres Przedwiośnia. To doprawdy niezła perspektywa. Powoli więc powinniśmy się wybudzać z zimowego snu i adoptować do wiosennych warunków. Przynajmniej mentalnie. Dzień jest już zdecydowanie dłuższy, nasze życie i układ dnia i nocy będą musiały się zmienić. To chyba będzie jednak pozytywna zmiana.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja