środa , 5 październik 2022
Home » Aktualności » Przed nami bardzo pogodna niedziela. Musimy jednak uważać na możliwe burze.

Przed nami bardzo pogodna niedziela. Musimy jednak uważać na możliwe burze.

Sobotę mamy już za sobą, przed nami stoi niedziela. Wczorajszy dzień zgodnie z zapowiedziami był bardzo pogodny, tak jednak było tylko do godzin późno popołudniowych kiedy to zaczęło zanosić się na burzę. Burzowe chmury nadeszły do nas z kierunku Jastrzębia. Około godz. 18.30 zaczęło padać i rozpoczęła się burza połączona z błyskawicami i silnym grzmotem. Była to jednak burza o wymiarze umiarkowanym. Chociaż raz jeden gruchnęło z nieba bardzo mocno a piorun uderzył w ziemię gdzieś bardzo blisko. Obserwatorzy potwierdzają, że miało to miejsce na polach w okolicy doliny rzeki Rudka nieopodal drogi na Rybnik. Burza siłą rzeczy obniżyła temperaturę i ,,popsuła” wielu z nas plany na wieczór. Cóż jednak począć, natura swoje prawa ma.

pobudkaMamy druga połówkę maja, a na horyzoncie wyraźnie zarysowuje się już miesiąc czerwiec. I tak oto, kiedy jeszcze na dobre nie zapomnieliśmy o minionych świętach ( Wielkanoc ) i długiej majówce, powoli trzeba myśleć o zbliżających się wakacjach. Tak, tak – one są niemal na wyciągnięcie ręki. Wedle naszych wyliczeń, nauki w szkołach pozostało raptem 4, no może 5 tygodni. I nadejdzie wielka laba. Natomiast niemal dokładny miesiąc dzieli nas od Lata! Przyznajecie Państwo, że jest to niezła perspektywa. Tyle tylko, dlaczego ten czas tak szybko umyka. Przecież równie szybko jak wakacje nadejdą, w tym samym szybkim tempie odejdą, a może jeszcze szybciej niż nam się wydaje. I nie da się tego zatrzymać lub wyhamować. Stąd też tak ważne jest to, by nasze życie przeżywać efektywnie ale i efektownie. A jeśli do tego będzie przyjemnie, do nasze szczęście i zadowolenie będzie pełne. Tego Państwu i sobie życzymy. Tymczasem dzisiejszy dzień w Rudach od samego rana jest bardzo pogodny i słoneczny z niemal fioletowym niebem. W trakcie dnia ma być pogodnie, burze jednak są wielce prawdopodobne.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 19 maja br. – w 60 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 139 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 226 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 60 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +12oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +24oC, w tej chwili wynosi około +17oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +26oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 739 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 51%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.13, zaś zmierzch około godz.: 21.11.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.54 zajdzie natomiast o godz. 20.31 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 37 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 23 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 7 godzin i 34 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 7 godzin i 4 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 19 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 46 minut i 20 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 33 minut i 45 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława, Rita, Wiesław i Wiesława. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w maju plucha, w czerwcu posucha”.

Zróbmy wszystko, aby ostatni miesiąc tegorocznej wiosny upłynął nam tak jak to powinno być w trakcie wiosny. Nadzieja, radość, wiosenna sceneria w naszych duszach, to tylko niektóre elementy które powinny w nas zafunkcjonować. Tak aby nasze życie miało głębszy sens i nie było tylko zbiorową koniecznością wykonywania pracy. Gdyż, aby pracować, najpierw trzeba efektywnie wypocząć i zgromadzić siły duchowe i fizyczne. Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie. Wiosna jest bowiem wspaniałym okresem w trakcie roku i nie możemy sobie pozwolić na to, by była – byle jaka i byśmy przeżywali ją – byle jak.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja

slonce