poniedziałek , 21 Czerwiec 2021
Home » Aktualności » Poniedziałek jest pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Żegnamy tegoroczne lato.

Poniedziałek jest pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Żegnamy tegoroczne lato.

Patrząc za dzisiejsze poranne okno trudno jest uwierzyć, że dzisiaj mamy pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Za oknem mamy bowiem bardzo pogodny i słoneczny poniedziałkowy poranek. Sobota i niedziela minęły nam również w cudownej scenerii i przy równie pięknej pogodzie. A Jesień przychodzi do nas dzisiejszego dopołudnia o godz. 9.50. Żegnamy więc tegoroczne lato – jakiekolwiek by ono nie było. Przekrojowo jednak patrząc musimy stwierdzić, że było o’key. Przecież mogło być gorzej. Owszem mieliśmy okresu potężnych zwrotnikowych upałów, ale te minęły a my osiągnęliśmy względną równowagę.

Tymczasem mamy pierwszy dzień astronomicznej jesieni. W takich realiach witamy naszych czytelników w poniedziałkowy poranek.

Pamiętajmy również, że w trakcie mającego miejsce przesilenia letnio-jesiennego długość nocy i dnia zrówna się, a już za niedługo noc będzie ,,ździebko” dłuższa od dnia. Stanie się tak już ze środy na czwartek. Te zmiany na korzyść nocy będą postępowały nadal z dnia na dzień. Itak będzie do samych grudniowych świąt.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 23 września br. w 1 dniu astronomicznej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 266 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 98 dni.

Przeżywamy 1 dzień tegorocznej astronomicznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +21oC, w tej chwili wynosi  około +19oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +23oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i słoneczny, na niebie wędrują tylko drobne i niegroźne chmury. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 68 – 49%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.01, zaś zmierzch około godz.: 19.14.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.34 zajdzie natomiast o godz. 18.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 10 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 50 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 5 minut. Widać więc, że długość dnia nadal jest jeszcze nieznacznie większa niż nocy. Ta różnica oczywiście nadal jest na korzyść dnia, jednak jest coraz mniejsza. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 23 września jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 15 minut, 3 sekund i dłuższy od najkrótszego o 4 godzin, 5 minut i 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Boguchwała, Bogusław, Libert, Linus, Liwiusz i Tekla. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,We wszystkim musi być umiar”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy”.

Kolejny etap bieżącego roku mamy już za sobą. Najogólniej mówiąc 75% roku 2019 mamy już za sobą. Jaka będzie tegoroczna jesień, trudno jest nam dokładnie przewidywać? Co innego by się chciało, a co innego podpowiada nasz rozsądek. Wiemy przecież, jak bardzo brakuje nam wody. Więc skoro będzie padać, nie powinniśmy za bardzo narzekać. Deszcz jest bardzo potrzebny, ale nie wyobrażamy sobie jesieni bez dłuższych chwil ze słońcem. Dobrze byłoby by dni były pogodne, tak byśmy mogli wykonać najpilniejsze prace na naszych podwórkach, ogródkach i ogrodach. Przecież nie ze wszystkim udało nam się uporać do tej chwili.

Wierzymy jednak w wielowiekową mądrość matki natury, która potrafi regulować rozmaite procesy ( w tym pogodowe ), wedle aktualnych potrzeb. Miejmy nadzieję, że tak będzie w tym roku.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.    Redakcja