niedziela , 14 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Policja: Komentuj w internecie jeśli chcesz. Czyń to jednak odpowiedzialnie!

Policja: Komentuj w internecie jeśli chcesz. Czyń to jednak odpowiedzialnie!

Komendy policji raportują o wielu zgłaszanych przypadkach mowy nienawiści. Zjawisko nasiliło się w ostatnich tygodniach. W jednym przypadku, jak wynika z dostępnych informacji, wszczęto w Raciborzu postępowanie.

– Raciborscy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich osób korzystających z portali społecznościowych o rozsądne wyrażanie swojego zdania poprzez pisanie bardzo często obraźliwych komentarzy. W ciągu ostatnich tygodni w całym kraju policjanci zatrzymali kilkanaście osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków. Policjanci wiele takich informacji o mowie nienawiści otrzymują od mieszkańców oraz przedstawicieli mediów. Dziękujemy wszystkim obywatelom i mediom za czujność jaką się wykazują i przekazują Policji informacje o bezprawnych wpisach czy komentarzach. Jednocześnie przypominamy, że w cyberprzestrzeni nie jesteśmy anonimowi i bezkarni, a każde nasze działanie pozostawia ślad – czytamy w komunikacie KPP. Jedno postępowanie w sprawie gróźb kierowanych wobec przedstawicieli władzy toczy się w Raciborzu.

– Jednocześnie apelujemy do wszystkich o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych. Policjanci przypominają o odpowiedzialności za każde bezprawne zachowanie, a także słowa kierowane wobec innych ludzi różnymi drogami. Często znieważenia, czy kierowanie gróźb karalnych, zwłaszcza, gdy są popełniane za pośrednictwem telefonu, czy mediów elektronicznych, traktowane są przez ludzi niepoważnie. Nie zdają sobie oni sprawy, że w każdej takiej sytuacji, na wniosek osoby poszkodowanej, mogą im grozić poważne konsekwencje prawne. Osoby takie nie mogą czuć się bezkarnie. Funkcjonariusze w całym kraju na bieżąco monitorują sieć i mają możliwości ustalenia i zatrzymania sprawców tego typu przestępstw oraz pociągnięcia ich do odpowiedzialności.

Autor: KPP Racibórz.

Redakcja