wtorek , 3 Sierpień 2021
Home » Aktualności » Póki co, jesień jest pochmurna. Nadejdą jednak jeszcze piękne dni.

Póki co, jesień jest pochmurna. Nadejdą jednak jeszcze piękne dni.

kogutZa nami jest już lato i pierwsze jesienne chwile. We wtorek mieliśmy poprawną pogodę, nie było to jednak to co doświadczało nas w ostatni letni weekend. W znacznej części wtorkowe przedpołudnie był pochmurny, dopiero wraz z upływem dnia pogoda się klarowała i zza chmur wyszło słońce.

Dzisiaj natomiast od samego rana pogoda jest pochmurna, ale deszcz nie pada, zaś słońce co rusz próbuje się wychylić zza gęstego pułapu chmur.

Bardzo byśmy chcieli, by pogoda poprawiła się i na kilka kolejnych dni wyszło słońce. Jak by nie patrzeć na kalendarz, powoli kończy nam się wrzesień. W najbliższą poniedziałek pożegnamy się z nim i z wielkimi nadziejami wkroczymy w ostatni kwartał tego roku. I jak tu nie mówić, że czas  nam biegnie jak szalony. Nic jednak w tym zakresie nie zrobimy. A jak tam idzie naszym czytelnikom zbieranie grzybów? Co ….. nie ma grzybów? Nieprawda – grzyby są!!! I to bardzo dużo. Kiedy jednak pojawi się ocieplenie ilość i jakość grzybów zapewne jeszcze wzrosną. Nie mówiąc już o komforcie ich zbierania. W tym miejscu pragniemy wszystkich zachęcić do pójścia w las i poszukania grzybków kochanych. Niestety – grzybki same nie przyjdą do domu. Póki co dotarła do nas informacja o odnalezieniu w rudzkich lasach prawdziwka giganta – ważył ponad 4 kg i był całkowicie zdrowy!!! Czynimy starania by to Państwu unaocznić.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 25 września br. w 2 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 268 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 96 dni.

Przeżywamy 2 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +18oC, w tej chwili wynosi  około +16oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +19oC. Od samego rana dzień jest pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 81 – 73%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.04, zaś zmierzch około godz.: 19.10.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.37 zajdzie natomiast o godz. 18.39 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 2 minuty. Noc będzie więc miała 11 godzin i 58 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godziny i 57 minut. Widać więc, że długość dnia nadal jest jeszcze nieznacznie większa niż nocy. Ta różnica oczywiście nadal jest na korzyść dnia, jednak jest coraz mniejsza. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 25 września jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 22 minuty, 32 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 3 godzin, 57 minut i 35 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aureli, Aurelia, Franciszek, Kamil, Kleofas, Piotr, Wincenty, Władysław i Władysława. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Krytykować – to znaczy dowieść autorowi, że nie robi tego tak, jak bym ja to zrobił, gdybym potrafił”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kogo kochamy, chętnie go słuchamy”.

Bieżące dni są już szczególne. A to za sprawą zmiany relacji długości dnia i nocy. Niestety noc od jutra będzie już dłuższa od dnia i ta zmiana z dnia na dzień będzie się pogłębiać. Póki co, to zjawisko jest nieznaczne, lecz każdego kolejnego dnia jego długość sukcesywnie będzie się zmniejszała. Tak będzie do Wigilii Bożego Narodzenia, kiedy to zamknie się kolejny cykl roku kalendarzowego.  I tak kręci się wkoło. A my powtarzajmy sobie w koło – byle do wiosny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.    Redakcja