środa , 4 Sierpień 2021
Home » Aktualności » ,,Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”. Witamy w niedzielny poranek.

,,Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”. Witamy w niedzielny poranek.

Za nami przedostatnia sobota lutego. Mamy więc ostatnią niedzielę tego miesiąca. To już doprawdy ostatni pełny tydzień miesiąca luty ad 2020. Tak, tak, miesiąc luty wielkimi i szybkimi krokami zmierza do końca. Już za kilka dni wkroczymy w 3 miesiąc roku – marzec. A jak marzec, to Wiosna. Przedtem jednak mamy prawo oczekiwać równie radosnej i budującej pory – Przedwiośnia. I niestety w tym miejscu musi wybrzmieć prawda oczywista – w sezonie 2019/2020 zimy nie było i nie będzie!!! To bardzo zła wiadomość – wręcz katastrofalna dla nas i dla otaczającej nas natury. Mamy nadzieję, że Przedwiośnie lada co nastanie a z dnia na dzień ,,rozkwitnie” coraz mocniej i przyniesie nam piękną i ciepłą pogodę. Póki co jednak nadal trwa luty a pogoda w ostatnich dniach jest bardziej jesienna niż było to kilka dni temu. Za oknem mamy pochmurny, wilgotny i deszczowy dzień.

Wobec takich warunków pogodowych, w trakcie dnia będziemy szukać słońca i ciepła. Czy jest na to jakakolwiek szansa? Nie ma się jednak co dziwić, po długim okresie jesienno-zimowym mamy prawo być zgłodniali słonecznej pogody. Wszakże słońce niesie ze sobą wielką radość. Tymczasem przeżywamy ostatnią niedzielę lutego. Jak to zazwyczaj bywa w okresie przesilenia zimowo-wiosennego chorujemy więcej niż zazwyczaj. Tak właśnie jest w bieżącym okresie a wszystko za sprawą grypy, grypy jelitówki i innego rodzaju przeziębień. Wszystkim chorym życzymy rychłego powrotu do zdrowia, by jednak tak było na kilka dni trzeba wpakować się do łóżka pod ciepłą kołderkę.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 23 lutego br. – w 64 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 54 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 312 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 64 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +9oC, w tej chwili wynosi około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 83 – 58%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.08, zaś zmierzch około godz.: 17.49.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.43 zajdzie natomiast o godz. 17.17 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 34 minuty. Noc będzie więc miała 13 godzin i 26 minut. Dzisiejszy dzień jest już 2 godziny i 33 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 3 godziny i 0 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 22 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 47 minut i 42 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 32 minut i 23 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Marta, Damian, Romana, Izabela, Polikarp i Montan. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Na góry wchodzi się nie po to, by zdobywać szczyty, ale po to by pokonywać własne słabości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”.

Powoli będziemy się żegnać z miesiącem luty. Przed nami marzec a wraz z nim nadejdzie Wiosna. Wygląda na to, że do tej chwili pogoda nie przejdzie nagłego i silnego załamania. Musimy się jednak liczyć się z różnymi zmianami pogodowymi. Przecież nie możemy zapominać, że – ,,W marcu jak w garncu”, a ,,Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. W tym okresie mamy więc prawo oczekiwać wiosennej pogody, ale musimy się liczyć z różnymi jej odchyleniami.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja