poniedziałek , 26 wrzesień 2022
Home » Aktualności » ,,Patroni wiosennego zimna” są już za nami. ,,Chłodny maj, dobry urodzaj”.

,,Patroni wiosennego zimna” są już za nami. ,,Chłodny maj, dobry urodzaj”.

Witamy we czwartkowy poranek.  Od samego rana mamy pochmurny dzień, niebo jest pokryte gęstymi chmurami. Deszcz jednak nie pada. Za nami jest już okres 3 zimnych ogrodników i chłodnej Zośki. Wczorajsze dzień i noc pokazały, że Zośka musiała do pogody dorzucić swoje, bowiem cały dzień było zimno, mokro i nieprzyjemnie. Oczywiście niemal cały czas padał deszcz. Generalnie więc patrząc, w te ,,chłodne” dni w rejonie Rud pogoda w tym roku była bardzo zła – zimna i deszczowa. Inni jednak w tym zakresie mieli gorzej, były bowiem miejsca, że przez te dni padał śnieg a nawet chwycił mróz. W tym miejscu odsyłamy do naszych wcześniejszych publikacji w których zastanawiamy się nad fenomenem tego zimnego majowego okresu.

Dzisiaj przypominamy również, że dokładnie 9 lat temu, po ogromnych i długich opadach deszczu, wody rzeki Ruda wyszły poza brzeg rzeki i rozpoczęła się powódź AD2010 r. Ciężkie to były dni. Już wczoraj na naszych łamach pokazaliśmy ostatnie chwile przed tym zanim wody Rudy wyszły z jej koryta.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 16 maja br. – w 57 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 136 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 229 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 57 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +17oC, w tej chwili wynosi około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +19oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 97 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.17, zaś zmierzch około godz.: 21.06.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.58 zajdzie natomiast o godz. 20.27 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 29 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 31 minut. Dzisiejszy dzień jest już 7 godzin i 26 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 6 godzin i 48 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 16 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 54 minuty i 21 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 25 minut i  44 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Andrzej, Antonia, Bruno, Brunon, Chwalimir, Herakliusz, Sławomir, Weronika, Wiktor i Wilhelm. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Przegadanie jest od przemilczenia stokroć niebezpieczniejsze”.

Przysłowie na dzisiejszy dzień: ,,Chłodny maj, dobry urodzaj”.

Zakończyła się pierwsza połówka maja, tym samym rozpoczynamy drugą część tego miesiąca roku. Aż się wierzyć nie chce, że za nami jest już 4 i pół miesiąca bieżącego roku. Dobrze, że po zimowo wiosennym przesileniu możemy trochę odpocząć. To ważne, aby zachować w naszych organizmach równowagę. Nie możemy za wszelką cenę eksploatować się ponad to, co powinniśmy. A na dworze mamy nadal brzydką pogodę. Ale zapowiedzi meteorologów są bardzo pocieszające. Oto bowiem idzie ,,gorący” weekend. Tymczasem patrząc na kalendarz, do lata mamy jeszcze około 35 dni. Ta wiadomość nie powinna nas jednak martwić, tylko cieszyć.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja