wtorek , 9 sierpień 2022
Home » Aktualności » Otwieramy pierwszy pełny tydzień stycznia.

Otwieramy pierwszy pełny tydzień stycznia.

Przeżywamy 3 dzień Nowego Roku 2022 r. Rok 2021 szybkimi krokami dobiegł końca. Pozostał za nami ze wszystkimi swoimi radościami i troskami. Przed nami rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął. Poniedziałek jest 13 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy typową jesień pomimo, że w kalendarzu widnieje zima. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że co prawda z dnia na dzień ma być coraz chłodniej – nocą temperatura spadnie poniżej zera, jednak za dnia będzie na plusie. I tak do lutego. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały aż + 8oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 8 minut i 48 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 6 422!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 133 851  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 97 601 osób! Przybyło: 9 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Miesiąc styczeń AD 2022 zaczyna nabierać rozpędu. Przeżywamy pierwszy ponidiałek stycznia. Powoli zapominamy o okresie świątecznym i noworocznym i oddajemy się normalnemu rytmowi życia. Za nami jest również pierwszy poświąteczny szok związany z powrotem do pracy. Przed nami jest natomiast Święto Trzech Króli i być może 4-dniowy weekend – świąteczny czwartek, piątek, sobota i niedziela. Potem do najbliższego poważnego święta dzielić nas będzie ,,szmat” czasu. Wielkanoc bowiem w połowie kwietnia. Może to i dobrze, musimy bowiem uświadomić sobie należne miejsce i ważność możliwości pracy zawodowej. Problem tylko w tym, aby ta praca była dla każdego i była godziwie opłacana. Wtedy nasze życie staje się atrakcyjne, nie stanowi zaś wielkiego utrapienia. Stąd też, życzymy wszystkim naszym czytelnikom, aby mieli możliwość podjęcia pracy, a jeszcze lepiej byłoby, gdyby była to wymarzona praca i godziwie opłacana. Dla formalności przypominamy tylko, że trwa pierwszy tydzień nowego roku.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 3 stycznia br. – w 13 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 3 dniem roku, a do jego końca pozostały 362 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 13 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +10oC, w tej chwili wynosi około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 739 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 10 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 63 – 76%, prawdopodobieństwo opadów 20%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.34.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.56 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin,12 minut i 17 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 47 minut i 43 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 8 minut i 48 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 36 minut i 22 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

3 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 11 minut i 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 8 minut  i 48 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Daniel, Genowefa, Zdzisława  oraz  Anter, Arleta, Cyriak, Cyryn, Cyryna, Danuta, Enoch, Gordiusz, Piotr, Pryma, Prymus, Teogenes, Teona, Teonas, Włościsława.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,W prawdach szczerych do bólu zwykle chodzi o obcy ból”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje”.

Jak by na to nie patrzeć – mamy styczeń, ale w pełnym tego wymiarze zima do nas jeszcze nie dotarła. Wiemy, że wśród naszych czytelników mamy zarówno zwolenników tej pory roku jak i jej gorących przeciwników. Siłą rzeczy, widząc dzisiejszą pogodę, jedni się cieszą, inni lamentują. I trudno zdecydować się czyją stronę trzymać. Ale tak swoją drogą, to lekka zima z całą pewnością przyda nam się z wielu względów. Pamiętajmy jednak, że styczeń jest długi, a potem nadejdzie luty – a jak luty, to obuj ciepłe buty. Powiemy więc tak – przyjmiemy wszelkie wyroki Boskie, byle tylko były umiarkowane i adekwatne do aktualnie panującej pory roku.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja