czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Narodził się Jezu Chryste, bądźmy weseli. Gloria, gloria in excelsis Deo?

,,Narodził się Jezu Chryste, bądźmy weseli. Gloria, gloria in excelsis Deo?

Christmas fantasy - park, forest & lodge in xmas lightsW Wigilię Świąt Bożego Narodzenia swoje przemyślenia na temat tych Świąt, oraz życzenia świąteczne i noworoczne kierują do naszych czytelników, a za ich pośrednictwem do wszystkich mieszkańców naszej Parafii: radni do Rady Miejskiej: Manfred Wrona, Roman Wilk, Adrian Lepiarczyk, Henryk Wrzosok,  radny Powiatu Raciborskiego Adrian Plura, oraz radny sejmiku ślaskiego Henryk Siedlaczek i Pani Poseł Gabriela Lenartowicz.

Któż z nas z sentymentem nie lubi powracać do bardzo zamierzchłych czasów swojego życia – dzieciństwa? Dzisiaj patrząc z perspektywy czasu w tamte odległe chwile, wspominamy je jako wartości  idealne, godne do naśladowania i kultywowania. Bo owe wartości były po prostu fajne. Chcielibyśmy, aby ówczesne ,,ciepło rodzinne” towarzyszyło nam przez całe życie. Tylko, że wtedy ów klimat tworzyli nasi najbliżsi – rodzice, babcia, dziadek. My natomiast byliśmy zazwyczaj obserwatorem i konsumentem tego cudownego klimatu. Dzisiaj, nierzadko kilkadziesiąt lat później, zobowiązani jesteśmy do przekazywania tego, co mamy w swojej pamięci z tamtych lat  młodemu pokoleniu. A więc jesteśmy jak gdyby życiowym pomostem.

Zakończył się Adwent – czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie, a więc okres najszczególniejszy w roku. To właśnie ten czas od wieków niósł ze sobą ową szczególność, której trzeba dać miano – tradycji. Niejako chrześcijańską racją stanu, jest jej kultywowanie. Tradycja Bożonarodzeniowa od dawien dawna nakazuje bowiem określone zachowanie i kształtowanie dzisiejszego życia.

Potocznie mówi się o rodzinności Świąt Bożego Narodzenia. Jest w tym święcie przeogromna, zadziwiająca moc. Niewątpliwie moc Boża. To ona jest sprawczynią tego ,,zimowego ciepła”. Z czego to zjawisko wynika? Z wielu rzeczy. Przede wszystkim z naszej wiary i tradycji, kultywowanej przez tysiąclecia. To nasi pradziadkowie, dziadkowie i rodzice uczestnicząc w obrzędach bożonarodzeniowych tworzyli je i umacniali, przekazując je potomności w nadziei, że Ci będą wartościom już przecież utrwalonym wierni. Siłą Świąt Bożego Narodzenia jest ich trwanie. Na przestrzeni pokoleń, my jesteśmy tylko jednym z ogniw w całym łańcuchu zdarzeń. Z całą pewnością świętowanie bożonarodzeniowe przetrwa na zawsze, zaś sposób tego świętowania powinien być stale kultywowany, tak aby zanadto nie ulegał unowocześnianiu. W tym tkwi magia i siła tych Świąt.

Chcąc nie chcąc, okres ten sprzyja swoistemu wyciszeniu, podsumowaniu kończącego się roku, zrobieniu rachunku sumienia i snuciu pewnych zamierzeń na kolejny rok naszego życia. Ma to być czas naszej wewnętrznej mobilizacji. Czekamy bowiem na spotkanie z Panem. Na ten okres stajemy się lepsi. Dobrze by się stało, aby ta charakterystyczna bożonarodzeniowa czułość, dobroć z okresu adwentowego i świątecznego, została przeniesiona niczym wiano w cały nowy rok i aby zaistniała na zawsze.

Upoważnione jest również stwierdzenie, że nigdzie na świecie  nie ma takich Świąt Bożego Narodzenia jak u nas na śląskiej ziemi. Tylko u nas w wigilijny wieczór staje w miejscu całe życie i chciało by się powiedzieć ,,Wigilio trwaj wiecznie”, bowiem już za chwilę ,,narodzi się Jezu Chryste, bądźmy weseli. Gloria, gloria in excelsis Deo”. Stają zakłady pracy, komunikacja, zamierają nawet urzędy państwowe, pustoszeją ulice, a my gromadzimy się w rodzinnym gronie – przy wspólnym stole. Zapominamy o troskach, zmartwieniach i bólu, gotowi jesteśmy do przebaczania i wyciągamy rękę do zgody.

U progu tych wielkich świąt i kolejnego Nowego Roku składamy naszym czytelnikom życzenia niegasnącej wiary, nadziei i miłości. Wiary w to, że świat wreszcie będzie lepszy, bezpieczniejszy i bardziej nam przyjazny. Nadziei na to, iż każdy z nas znajdzie w dzisiejszym świecie zdrowie i szczęście. No i miłość – w każdej chwili, w każdej postaci, od i do ludzi oraz świata całego i oczywiście miłości do siebie samego.

,,A na ziemi pokój ludziom dobrej woli … . Chwała Bogu na wysokościach a na ziemi pokój ludziom dobrej woli …” .

*** Radni Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej:

Manfred Wrona,

Roman Wilk,

Adrian Lepiarczyk,

Henryk Wrzosok,

*** Radny Rady Powiatu Raciborskiego Adrian Plura,

*** Posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz,

*** Senator RP Henryk Siedlaczek.

Redakcja