wtorek , 19 wrzesień 2023
Home » Aktualności » Nad naszym regionem przejdzie silna wichura. Witamy w poniedziałkowy poranek.

Nad naszym regionem przejdzie silna wichura. Witamy w poniedziałkowy poranek.

Przeżywamy 17 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Poniedziałek jest 27 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy ciemny poranek. Za nami noc z temperaturą dodatnią. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że nie możemy się spodziewać znacznego ocieplenia. Dzisiaj musimy się spodziewać wielkiego załamania pogody z wichurami. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 35 minut i 16 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 10 445!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 323 482  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 102 309 osób! Przybyło: 4 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Przeżywamy 27 dzień tegorocznej astronomicznej i kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 17 stycznia br. – w 27 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 17 dniem roku, a do jego końca pozostały 348 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +4oC, w tej chwili wynosi około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę  6 – 15 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 90 – 69%, prawdopodobieństwo opadów 40%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.00, zaś zmierzch około godz.: 16.52.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.36 zajdzie natomiast o godz. 16.15 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 38 minut i 45 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 21 minut i 15 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 35 minut i 16 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 6 godzin i 51 minut i 8 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

17 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 44 minuty i 49 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 35 minut  i 16 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antoni, Rozalinda  oraz  Alba, Jan, Julian, Merul, Przemił, Roselina, Rosław, Rosława, Rościsław, Sulpicja, Sulpicjusz, Teodor.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Zrzucając kamień z serca upewnij się, że nie jest przywiązany do twojej szyi”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały”.

Mamy drugą połowę stycznia i trwa zima. Ma ona niemal co dnia inne oblicze, ale fakt jest niezaprzeczalny, że ta pora roku trwa. W kalendarzu ale i w leciutko w realu. Każdej zimy przytrafia się nam okres mniejszych lub większych zachorowań na grypę, przeziębień, angin i tego typu chorób. Od 2 lat również Covid-19. Wszystko polega na tym, aby zarówno służby medyczne, jak i my sami potrafiliśmy kształtującą się sytuację opanować. Tak, aby sprowadzić ją do normalności. Bowiem chorować będziemy zawsze, tego z całą pewnością nie zmienimy.  Starajmy się więc nie przegrzewać, ale i nie przechłodzić. Ot tak starajmy się żyć w sposób przeciętny – nie za ciepło ale i nie za zimno.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja