piątek , 12 lipiec 2024
Home » Aktualności » Mamy zimę 2023/2024 r. Trwa przesilenie jesienno-zimowe. Dnia ździebko już przybyło.

Mamy zimę 2023/2024 r. Trwa przesilenie jesienno-zimowe. Dnia ździebko już przybyło.

Przeżywamy 23 dzień miesiąca grudzień 2023 r. Dzisiejszy dzień jest przedostatnim dniem tegorocznego Adwentu. Sobota jest również pierwszym pełnym dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy prawdziwą zimą, taką ze śniegiem i lekkim mrozem. Tyle tylko, że ta zima odchodzi, bowiem mknie do nas ,,wiosenne ciepło”. Czyżby więc wraz z nadejściem zimy w kalendarzu zima …. odeszła?  W delikatnym wydaniu – zimowa pogoda jest wskazana! Meteorolodzy zapowiadają jednak że ocieplenie potrwa do samego lutego!!! A w święta ….. . Oj, lepiej nic nie mówić. Będzie jesiennie ciepło i będą trwały roztopy tego minimalnego dzisiejszego opadu śniegu.  Już niedługo zimę będziemy mieć tylko w kalendarzu. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze.

*** Po długich przygotowaniach do świąt, właśnie wkroczyliśmy w finisz tych przygotowań. Co prawda, Wigilię mamy ,,dopiero” w sobotę, ale już teraz wkroczyliśmy w zasadniczy okres poprzedzający Boże Narodzenie. Tak właściwie to od Wigilii Bożego Narodzenia dzielą nas godziny. Z całą pewnością w naszych domach trwają najważniejsze świąteczne przygotowania. Dobrze byłoby, gdyby najbliższe godziny mogły być dla nas wolne od domowej pracy. To powinno zapewnić nam czasowy przedświąteczny komfort.  Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom, że dzisiejszy dzień (sobota) 23 grudnia jest jednym z najkrótszych dni tegorocznego roku. Ale już dłuższym o kilka sekund od dnia najkrótszego. Sobota jest też drugim dniem kalendarzowej zimy. Przyszła ona do nas wczoraj nad ranem. Pierwszy dzień zimy kalendarzowej mieliśmy więc wczoraj.

A dzisiaj na dworze od samego rana jest zimowo, od południa pada śnieg. jak doskonale wiemy, już jutro przeżywać będziemy Wigilię Bożego Narodzenia. Przeżywamy najkrótsze dni w roku. Po kilku dniach względnej ,,równowagi” dnia zacznie nam wyraźnie przybywać.

W wymiarze religijnym dane jest nam przeżywać końcówkę Adwentu.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2023 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2024 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 23 grudnia br. – w 2 dniu kalendarzowej  zimy. Dzisiejszy dzień jest 357 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 8 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 2 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 726 – 732 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 10 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 70-30%, prawdopodobieństwo opadów 90%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.25.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 15.46 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 3 minuty i 33 sekundy. Noc będzie więc miała 15 godzin, 56 minut i 27 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 0 minut i 10 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 8 godzin i 20 minuty i 1 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2023 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

22 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 20 minut i 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut  i 10 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Sławomir, Wiktoria, Anatola, Anatolia, Bazylides, Dagobert, Ewaryst, Ewarysta, Gelazy, Iwo, Iwona, Jan, Mardoniusz, Saturnin, Serwul, Sławomir, Teodul, Torlak.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Nie czas jest nam dany, lecz chwila”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy łagodna jesień trzyma, będzie krótka, ostra zima”.

*** Już tylko godziny dzielą nas od chwili kiedy rozpoczynamy wielkie świętowanie. Za sobą mamy już niemal cały tegoroczny Adwent. Póki co jest zima, sceneria więc jest adekwatna do czekających nas zimowych świąt. Tyle tyko, że do świąt zalegający śnieg się nie uchowa.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej adwentowej soboty.

Redakcja