środa , 5 październik 2022
Home » Aktualności » Mamy piątek, za kilka godzin rozpoczniemy kolejny weekend tego roku.

Mamy piątek, za kilka godzin rozpoczniemy kolejny weekend tego roku.

Przeżywamy 42 dzień 2022 r. Przed nami niemal 11 kolejnych miesięcy tego roku. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny okres nie był gorszy od tego który minął.

Piątek jest 52 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda z rana jest w miarę poprawna. W trakcie dnia może jednak być różnie – zapowiadane są dosyć silne przejściowe opady. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Już dzisiaj tego doświadczymy. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 21 marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 51 minut i 12 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 35 777!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 348 888  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 107 757 osób! Przybyło: 290 zmarłych!!! ( są to dane za środę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Za nami 1 dekada lutego br. Była ona okresem bardzo dynamicznych zmian pogody. Dzisiaj za oknem mamy pochmurny o wymiarze jesiennym zimowy dzionek. Jest ciepło. Fakty dzisiejszych dni są jednak takie, że dni są już znacząco dłuższe, słońce na nieboskłonie wędruje już coraz wyżej, dlatego więc to same w sobie musi być gwarantem tego, że powinno być coraz cieplej. Poza tym, wszyscy Ci którzy zażywają uroków spaceru w lesie lub parku wiedzą, że przyroda jest coraz bardziej żywa i żwawa. Pomimo trwającej zimy, widać to zwłaszcza po zachowaniu wszelkiego rodzaju ptactwa. Równolegle z zimą nadal przychodzi nam zmagać się z zalegającym wokół nas smogiem. Na całe szczęście pojawiający się od czasu do czasu wiatr rozprasza to całe paskudztwo które zostaje wytworzone w naszych kotłowniach i przez pojazdy. Bardzo zbawienny w takich chwilach jest więc lekki podmuch wiatru, który rozprasza chmury smogowe.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 11 lutego br. – w 52 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 42 dniem roku, a do jego końca pozostały 323 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +7oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +8oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 753 mmHg, wiatr osiągnie siłę  1 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 97%, prawdopodobieństwo opadów 50%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.29, zaś zmierzch około godz.: 17.31.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.02 zajdzie natomiast o godz. 16.57 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 54 minuty i 41 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 5 minut i 19 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 51 minut i 12 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 31 minut i 12 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

11 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 28 minut i 53 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 51 minut  i 12 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bernadeta, Łazarz, Maria  oraz  Adolf, Adolfa, Benedykt, Bertrada, Cedmon, Dezyderia, Dezyderiusz, Dezydery, Grzegorz, Heloiza, Jonasz, Lucjusz, Łucjusz, Olgierd, Paschalis, Sekundyn, Seweryn, Świętomira, Teodora, Wiktoria.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Do jednych los się uśmiecha, z innych się śmieje”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima”.

Luty w sposób zdecydowany się rozkręcił, a my coraz częściej spoglądać będziemy w stronę marca. Przecież tak na dobrą sprawę, za 2-3 tygodnie praktycznie będziemy mieli już miesiąc marzec – czyli okres Przedwiośnia. To doprawdy niezła perspektywa. Powoli więc powinniśmy się wybudzać z zimowego snu i adoptować do wiosennych warunków. Przynajmniej mentalnie. Dzień jest już zdecydowanie dłuższy, nasze życie i układ dnia i nocy będą musiały się zmienić. To chyba będzie jednak pozytywna zmiana.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja