piątek , 23 luty 2024
Home » Aktualności » Kim dla nas jest dziadek?

Kim dla nas jest dziadek?

Dziadek- towarzysz zabawy, przyjaciel, pocieszyciel, doradca… Jego rola w życiu wnuków zmienia się wraz z wiekiem dzieci. Niektórzy nigdy nie poznali swoich dziadków, inni mają tylko jednego, najwięksi szczęściarze cieszą się chwilami spędzonymi z dwoma dziadkami. Często to właśnie dziadek sprawia, że nasze dzieciństwo staje się magiczne i pełne beztroskich chwil, bo kto z kilku desek zrobi karmnik dla ptaków? Kto zabierze maluchy na wycieczkę do lasu albo pozwoli im cały dzień oglądać bajki? Kto przekaże dorastającym wnukom życiową mądrość popartą wieloma doświadczeniami? Nikt nie zastąpi dziadka, choćby bardzo się starał.

Dziadek nie jest rodzicem, dlatego mniej wymaga, a więcej słucha. Jest bardziej wyrozumiały. Kocha wnuki i chce dać im jak najwięcej radości. Kupuje słodycze i zabawki nawet, gdy rodzice kręcą nosem.

W dorosłym życiu zawsze z sentymentem wspominamy to, co dla nas robił.

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. W dniu jego święta mamy okazję odwdzięczyć mu się za czas, który nam poświęca. Bez względu na to, czy mamy 5, 15, czy 30 lat, powinniśmy pokazać mu, że jest dla nas ważny. Nieistotne jest jaki prezent kupimy, dla niego najlepszą nagrodą będzie nasza pamięć o nim.

Maluchy zapraszają swoich dziadków do przedszkoli i szkół, recytują wierszyki i śpiewają piosenki, a potem wręczają własnoręcznie wykonane laurki. Starsze dzieci zazwyczaj kupują z pomocą rodziców prezent i wręczają go dziadkowi oraz składają mu życzenia. Później część z nas, niestety, zapomina o tym pięknym święcie, mimo że nikt nie powiedział, że Dzień Dziadka obchodzą tylko małe dzieci. Na szczęście, większość z nas o wspaniałym towarzyszu zabaw pamięta przez całe życie i pragnie, by dziadek żył w zdrowiu przez długie lata.

Jaki prezent wybrać dla dziadka?

Czasem nie wiemy, co może sprawić dziadkowi największą radość. Mamy więc dylemat, jaki prezent kupić, gdyż wybór upominków jest naprawdę duży. Najłatwiejsze zadanie mamy, gdy dziadek ma jakąś pasję, np. jest zapalonym wędkarzem lub gdy coś kolekcjonuje. Dla wędkarza cudownym podarkiem będzie nowa wędka, a kolekcjoner ucieszy się z nowego okazu do swojego zbioru. Jeśli dziadek lubi słodycze i zdrowie pozwala mu na ich spożywanie, możemy zrobić dla niego tort lub kupić elegancką bombonierkę. Dla miłośników trunków miłym prezentem będzie dobry koniak, który nie tylko świetnie smakuje, ale jest również zdrowy dla serca. W trosce o zdrowie dziadka możemy także obdarować go preparatem witaminowym przeznaczonym dla seniorów. Ponadto, pamiętajmy, że Dzień Dziadka obchodzimy w styczniu, czyli zimą, a więc dziadek może być zadowolony z nowego szalika, ciepłych rękawiczek lub wełnianych skarpetek.

Nawet najlepszy prezent nie zastąpi jednak spotkania z dziadkiem, rozmowy i wspólnego spędzania czasu. Dla starszych ludzi rodzina jest największą wartością. Wiedzą oni już, że rzeczy materialne nigdy nie zastąpią miłości i bliskości. Gdy nie mamy możliwości spotkania z naszym dziadkiem, warto pamiętać chociaż o telefonie. Wielu seniorów idzie z duchem czasu, więc na pewno ucieszy ich również rozmowa przez internet, która umożliwi im na zobaczenie wnuków na ekranie komputera.

Czego życzymy naszym dziadkom?

Małe dzieci zazwyczaj nie mają problemu ze złożeniem życzeń dziadkom, dają im laurkę, siadają na kolanach i mocno przytulają. Jednak, gdy jesteśmy starsi, czasem nie wiemy, co powiedzieć w dniu ich święta. Życzmy więc naszym dziadkom, aby zawsze byli dumni ze swoich wnucząt i żyli długo w pełnym zdrowiu. Dla nich będzie to bardzo ważne. Pamiętajmy także o tym, że pragną oni czuć się potrzebni, więc zapewnijmy ich o tym, że wiele dla nas zrobili i wciąż robią. Możemy wspomnieć, że na myśl o wspólnych zabawach do dziś jesteśmy wzruszeni. Podziękujmy im też za trud, który włożyli w nasze wychowanie i za wszystkie spędzone razem chwile: za czytanie bajek, za spacer po parku czy za lody zjedzone w tajemnicy przed rodzicami. Nie zapomnijmy też, aby do życzeń dodać dwa krótkie słowa: „kocham Cię”.

Materiał: www.kalendarzswiatnietypowych.pl

Redakcja