niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » Kiedy Wielkanoc?

Kiedy Wielkanoc?

Bardzo często, można chyba zaryzykować że corocznie, zastanawiamy się, dlaczego Święta Wielkanocne są w tym terminie w którym właśnie wypadają. Jak to właściwie jest? Otóż jak wiemy, Wielkanoc należy do tzw. kościelnych świąt ruchomych, tak samo jak kilka innych świąt. Jakiż więc jest klucz do ich wyznaczenia? Jak się okazuje bardzo prosty. Oto on.

Daty wszystkich kościelnych świąt ruchomych ustalane są w odniesieniu do Świąt Wielkanocnych. O tym zaś, kiedy przychodzi nam obchodzić Święta Zmartwychwstania decyduje …. Księżyc, a konkretnie układ jego faz w danym roku. W pierwszą niedzielę, po pierwszej pełni Księżyca, przypadającej po 21 marca, dzielimy się świątecznym jajkiem. Termin ten związany jest z średniowieczną reformą kalendarza. W tym roku więc, Wielkanoc przypada w dniach 31 marzec/1 kwiecień.

Obliczenia wykonuje się w oparciu o zmodyfikowany algorytm anonimowego autora. Znaleźć go można w książce K. Borkowskiego ,,Astronomiczne obliczenia – nie tylko dla geografów”.

A oto jak wygląda według tych obliczeń rok 2024.

– Środa Popielcowa: 14 luty, 46 dni przed Wielkanocą,

– Niedziela Palmowa: 24 marzec, niedziela, tydzień przed Wielkanocą,

– Wielkanoc: 31 marzec, niedziela,

– Wniebowstąpienie: 21 maj niedziela, 40 dni po Wielkanocy,

– Zesłanie Ducha Świętego: 19 maj, niedziela, 7 tygodni po Wielkanocy,

– Boże Ciało, 30 maj, czwartek, 58 dni po Wielkanocy.

Jak więc widzimy, obliczenia wyznaczające ruchome kościelne święta są bardzo proste. Nieprawdaż? Trzeba tylko zapamiętać podany wyżej mechanizm obliczeń, albo po prostu powracać na nasz portal, do czego szczególnie namawiamy.    A.D.