środa , 7 czerwiec 2023
Home » Aktualności » ,,Kiedy się Paweł nawróci, zima się na wspak obróci”. Witamy w ostatni styczniowy wtorek.

,,Kiedy się Paweł nawróci, zima się na wspak obróci”. Witamy w ostatni styczniowy wtorek.

Przeżywamy 25 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Wtorek jest 35 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w dalszym ciągu mamy zimę, ale w stosunku do ostatnich dni trochę się ociepliło.  Nadal utrzymuje się gruba warstwa śniegu, chociaż ,,plus” na termometrze powoduje, że białego puchu ubywa. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że możemy się spodziewać lekkiego ocieplenia. Śnieg z całą pewnością jeszcze trochę poleży, ale za dnia będziemy mieli lekki plus. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 56 minut i 32 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 36 995!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( wtorek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 584 360  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 104 097 osób! Przybyło: 252 zmarłych!!! ( są to dane za poniedziałek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** No i mamy kolejny wtorek. A skoro tak – to od wczoraj przeżywamy kolejny styczniowy tydzień. Zimowy dzień, jednak taki z dodatnią temperaturą za dnia i niewielką ilością śniegu. Dzień jest pochmurny i taki sobie. W nocy mieliśmy leciutki minus. Dzisiejsza pogoda pozwala jednak na to by z lekkim ,,przymusem” przebywać na dworze i starać się zaczerpnąć świeżego powietrza o ile na takowe natrafimy. Przed nami  rozpościera się więc całkiem radosny i przyjemny dzionek.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 25 stycznia br. – w 35 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 25 dniem roku, a do jego końca pozostało 340 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +1oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 757 – 754 mmHg, wiatr osiągnie siłę  0 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 97 – 84%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.52, zaś zmierzch około godz.: 17.03.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.28 zajdzie natomiast o godz. 16.28 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 0 minut i 1 sekundę. Noc będzie więc miała 14 godzin, 59 minut i 59 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 50 minut i 53 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 59 minut i 58 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

25 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 23 minut i 33 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 56 minut  i 32 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Miłosz, Paweł, Tatiana  oraz  Ananiasz, Apollon, Artemia, Barcław, Emanuel, Emanuela, Juwentyn, Maksym, Miłobor, Miłowan, Pęcisława, Tacjana.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Męczymy się tylko kilkadziesiąt lat, a każą nam odpoczywać wiecznie”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy się Paweł nawróci, zima się na wspak obróci”.

Karnawał w pełni. Zimowe ferie jeszcze przed nami. Zima jest jak każdy widzi. Niestety, póki co tegoroczna zima pokazuje, że ocieplenie klimatu to nie są żadne dyrdymały i brednie. Ono jest faktem! Mówimy tak pomimo kilku dni bardzo wysokich mrozów i znacznych opadów śniegu.

Trudno powiedzieć, czy na tym się skończy. Dzień jest już wyraźnie dłuższy, coraz częściej będziemy więc dłużej przebywać na dworze. Bo fakt jest niezaprzeczalny – słońce na niebie jest już coraz wyżej, a więc kiedy się pojawi będzie grzało coraz mocniej. Bo ku wiośnie idzie!

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja