wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Jutro w kalendarzu pożegnamy jesień i powitamy zimę. Tymczasem ta zima zza okna ….. odchodzi.

Jutro w kalendarzu pożegnamy jesień i powitamy zimę. Tymczasem ta zima zza okna ….. odchodzi.

Przeżywamy 20 dzień miesiąca grudzień 2022 r. Dzisiejszy dzień jest 24 dniem tegorocznego Adwentu. Wtorek jest również ostatnim dniem tegorocznej Jesieni, już jutro zawita do nas Zima. Za oknem mamy pogodowy misz-masz. Temperatura jest w okolicach zera, pada drobny deszcz i deszcz ze śniegiem. Czyżby więc wraz z nadejściem zimy w kalendarzu nastała również ta prawdziwa? Meteorolodzy zapowiadają jednak nadchodzące dłuższe ocieplenie. A więc roztopy!!!  w święta ….. . Oj, lepiej dzisiaj nie wyrokować. Ważne, że w kalendarzu od jutra mamy zimę. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

*** Witamy w końcówce jesieni w oczekiwaniu na zimę. Tą w kalendarzu ale również w naturze. na przekór jednak wszystkiemu nadchodzi ocieplenie. Ta pogoda ma potrwać do samych świąt, a potem jak mówią meteorolodzy potrwa do samego …. lutego!!!  Generalnie jednak w nadchodzące święta wiemy jaka będzie pogoda. Czy możemy się jednak temu dziwić skoro od dawna meteorolodzy snuli tego typu prognozy?  Przypominamy dla porządku, że zbliżamy się do Bożonarodzeniowego okresu tego roku a zarazem do najpiękniejszego okresu – wszakże już dzisiaj odliczamy ostatnie dni i godziny do tych dni. Mamy nadzieję, że będzie to piękny okres. Zarówno w naszych domach, ale nade wszystko w naszych duszach i umysłach. Tak musi się stać, abyśmy po tych świętach nie byli syci tylko na ciele, ale również na duszy. Bo to przecież Boże Narodzenie ma w nas wszczepić nadzieję na nowe, lepsze życie. Tymczasem do Wigilii Bożego Narodzenia mamy niespełna 4 dni. Po drodze przyjdzie nam jeszcze pożegnać jesień i powitać kalendarzową zimę. Przypominamy, że w dniu jutrzejszym mamy najkrótszy dzień w roku ( 3 kolejne dni będą tak samo długie ). To znamienita sprawa, przeżywamy właśnie przesilenie jesienno-zimowe. Wszystkiego dobrego.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2022 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2023 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 20 grudnia br. – w 89 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 354 dniem roku, a do jego końca pozostało więc  niespełna 11 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 89 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 750 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 79-85%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.03, zaś zmierzch około godz.: 16.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.42 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 3 minuty i 30 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 56 minut i 30 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 0 minut i 1 sekundę dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 58 minut i 17 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2022 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

20 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 20 minut i 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut  i 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dominik, Makary  oraz  Amon, Bogumił, Bogumiła, Dagmara, Dagna, Eugeniusz, Krystian, Liberat, Ptolemeusz, Teofil, Ursycyn, Wincenty, Zefiryn, Zenon.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Bieda samotnemu, bo gdy upadnie nie ma, komu go podźwignąć”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy Makary pogodny, cały styczeń chłodny”.

*** Od dzisiaj z całą pewnością intensywnie musimy myśleć o czekającym nas świątecznym długim weekendzie – innymi słowy o maratonie świątecznym. Musimy ,,stanąć na głowie”, by wszystkie prace wykonać do piątku, tak aby Wigilia była już dniem bez większej pracy. Wszakże w tym roku Wigilia przypada w sobotę. Właśnie w ten dzień, już od samego rana powinniśmy się duchowo przygotowywać do przeżycia całych Świąt, w tym zwłaszcza Wigilijnego Wieczoru. Poza tym przed tak wielkim świętowaniem powinniśmy skutecznie odpocząć. Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego adwentowego wtorku.

Redakcja

hot drink from a cup.