czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » Jan Paweł II dla wielu z nas był już świętym za życia. Mijają 103 lata od chwili jego urodzin.

Jan Paweł II dla wielu z nas był już świętym za życia. Mijają 103 lata od chwili jego urodzin.

santo-subito,m18 maja 1920 r. urodził się Święty Jan Paweł II, Orędownik Pokoju, największy z Polaków, który zmienił oblicze świata i Kościoła.  W dniu dzisiejszym przypadają więc 104 urodziny tego kiedyś wyjątkowego człowieka a dzisiaj Świętego.

W tym miejscu przypominamy ostatnie chwile przed ogłoszeniem Jana Pawła II świętym. Czy pamiętamy te chwile? Naszym zdaniem warto sobie je przypomnieć. Tak oto pisaliśmy o zbliżającym się wydarzeniu na kilkanaście godzin przed ogłoszeniem Papieża świętym. ,,Od tego wydarzenia dzieli nas już niespełna doba. To już jutro, Papież Polak Błogosławiony Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. Wraz z naszym papieżem zaszczyt ten obejmie również Papieża, Błogosławionego Jana XXIII. Kanonizacja Błogosławionych Jana Pawła II i Jana XXIII nastąpi jutro 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie. Dla wielu z nas, jest to już tylko oczywista ,,formalność”, przecież już w chwili śmierci naszego Papieża, wielu wiernych z całego świata uznało za osobę świętą. Pamiętamy wszakże słowa wypowiadane i prezentowane na Placu Św. Piotra w Watykanie – ,,SANTO SUBITO” – ,,Święty natychmiast!”. Tak więc JPII natychmiast zajął nasze serca i umysły jako święty. I oby tak było po wsze czasy. Procedura formalna musiała jednak zostać dochowana.

5 lipca 2013 r. wydano dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Cudem tym, jak poinformował ks. Federico Lombardi, jest zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie kobiety z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła do niego się modlić, po czym doznała nagłego uzdrowienia. Papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II, kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII. Data kanonizacji obu papieży została ujawniona na konsystorzu w 2013 r.

I tak, Jan Paweł II zostanie kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji, zaś Jan XXIII pół wieku po śmierci i 13 lat po beatyfikacji. W przypadku Jana XXIII papież zdecydował o odstąpieniu od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego.

Burmistrz Rzymu ogłosił, że na uroczystość kanonizacji dwóch papieży ma przyjechać 100 światowych przywódców.

Będzie to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X.

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi poinformował, że na tą uroczystość został zaproszony emerytowany papież Benedykt XVI. Diecezja rzymska ogłosiła uczestnictwo papieża seniora na uroczystości.

Przebieg uroczystości

Uroczysta kanonizacja bł. Jana Pawła II i Jana XXIII rozpoczeła się o godz. 10:00 na placu św. Piotra. Na fasadzie Bazyliki Świętego Piotra będą wisiały te same portrety dwóch papieży, które były podczas ich beatyfikacji. Na tej uroczystości obecne będą dwie kobiety uzdrowione za wstawiennictwem Jana Pawła II s. Marie Simon-Pierre Normand oraz Floribeth Mory Diaz. Podczas uroczystej kanonizacji wystawione będą relikwie dwóch papieży. Po uroczystości pielgrzymi będą mogli modlić się przy grobach obu świętych papieży w Bazylice Św. Piotra”.     Redakcja

santo-subitoJP3JP2JP1