wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Jakość życia: Gigantyczna przepaść między Niemcami a Polską. Czujesz ją na własnej skórze?

Jakość życia: Gigantyczna przepaść między Niemcami a Polską. Czujesz ją na własnej skórze?

Agenda ONZ – Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) opublikował raport o jakości życia na świecie. Mieszkańcy Niemiec mają powody do zadowolenia (chociaż mogłoby być lepiej), ale Polacy… szkoda gadać!!!!! Zobacz sam.

Szacunkowa długość życia, jakość świadczonej edukacji, sytuacja gospodarcza – te i inne czynniki sprawiły, że mieszkańcy Norwegii mogą pochwalić się najwyższą na świecie jakością życia!

Wynika to z raportu o jakości życia na świecie, którą kilka dni temu opublikowała agenda ONZ z siedzibą w Nowym Jorku – Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

*** Gigantyczna przepaść między Niemcami a Polską. Dostrzegasz ją?

Na drugim miejscu opublikowanego rankingu znalazła się Szwajcaria. Trzecie miejsce należy do Irlandii. Tuż za podium plasują się nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, którzy czwartą lokatę dzielą z Hongkongiem (warto zauważyć, że sytuacja w Hongkongu była badana przed wybuchem protestów w marcu 2019 roku).

Jesteś ciekaw, na którym miejscu znalazł się Polska? Na 32!!! – Patrząc na 189 krajów uwzględnionych w rankingu, lokata naszego kraju wcale nie jest taka zła.

*** Dwie strony medalu

Według raportu UNDP na niemal całym świecie widać tendencje do ciągłego wzrostu jakości życia. Grupa krajów z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego liczy 62 kraje.

Z drugiej strony wciąż zbyt dużo krajów daje swoim mieszkańcom nierówne szanse społeczne, edukacyjne i zawodowe. Coraz więcej osób na całym świecie protestuje przeciwko trudnościom i niekorzystnym sytuacjom społecznym.

Źródło: swr.de/web.de; MyPolacy.de

Redakcja