wtorek , 16 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Wiosna AD 2024 już jest! Jak to z tą Wiosną bywa?

Wiosna AD 2024 już jest! Jak to z tą Wiosną bywa?

wiosenkaMamy kolejny przełom w porach roku, oto bowiem dzisiaj 20 marca br. o godz.  4.07 rozpoczęła się astronomiczna wiosna AD 2024. Od tego momentu półkula północna będzie otrzymywała więcej Słońca niż południowa. Innymi słowy – od wczoraj dzień staje się dłuższy od nocy. I ta tendencja będzie pogłębiała się coraz mocniej – aż do czerwcowego Św. Jana. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej wypada więc JUTRO – 21 marca br..

Pory roku na Ziemi zawdzięczamy temu, że oś naszej planety jest nachylona pod pewnym kątem do płaszczyzny orbity. Ponadto ruch obiegowy wokół Słońca powoduje, że zmienia się stopień nasłonecznienia obu półkul. Wiosną i latem półkula północna otrzymuje więcej promieniowania słonecznego niż południowa.

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej do końca wieku przypada na 20 marca, a nie jak uczono nas w szkole – 21 marca.

Od 20 marca dzień staje się coraz dłuższy, a noc coraz krótsza. I tak aż do przesilenia letniego. Temperatura powietrza rzadko spada wtedy poniżej 0 st. C. Oprócz astronomicznej, wyróżniamy także wiosnę meteorologiczną, kalendarzową i termiczną. Meteorologiczna trwa od 1 marca przez trzy miesiące, kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca, a termiczna wtedy, gdy średnia dobowa temperatura wynosi od 5 do 15 st. C.

Mimo pewnych wyznaczonych dat i wytycznych, przyroda rządzi się własnymi prawami. Stąd też różnie wygląda nadejście wiosny w poszczególnych latach. Pamiętamy bowiem, jak całkiem niedawno wiosna ,,pukała” do nas w lutym a nawet w styczniu. Z drugiej zaś strony nie odosobnione są przypadki, że na prawdziwą wiosnę przychodzi nam czekać do maja a nawet do zimnej Zośki.

Wobec takiego stanu rzeczy jesteśmy bezsilni, bowiem to Matka Natura rządzi i kreuje sytuacje pogodową w każdym roku.

A nam pozostaje ,,tylko”, albo ,,aż” – mieć wiosnę w swoich sercach i umysłach. Bo jak Wiosna, to wszystko dookoła budzi się i od nowa odżywa. Taki stan rzeczy powoduje bowiem nasze dobre samopoczucie. I tego się trzymajmy. Pozdrawiamy wiosennie.     Redakcja znadRudy.pl