poniedziałek , 20 maj 2024
Home » Aktualności » Co Wy na to? – Halloween nie należy do naszej tradycji.

Co Wy na to? – Halloween nie należy do naszej tradycji.

halloweenHalloween – komercyjne święto wdziera się w zacisze naszej tradycji. Emanuje atmosferą grozy. Atakuje dynią z wykrzywionym diabelsko uśmiechem. Nie ulega wątpliwości, że amerykański zwyczaj Halloween staje się powoli także naszą tradycją. Warto więc się zastanowić, ile mamy wspólnego z zabawą i przebierankami w wigilię Wszystkich Świętych? Mam świadomość, że dywagacje na ten temat nie będą miały większego znaczenia, bo przecież niewielki mamy wpływ na to, co robi większość. Mimo tego, może warto zastanowić się nad sensem wprowadzenia nowego zwyczaju do naszej tradycji zanim zaakceptujemy go bez zastrzeżeń?

Wszystkich Świętych, Zaduszki. To dni, w których brak miejsca na śmiech i zabawę. Przestrzeń wypełnia melancholia, a serce przelewa się strachem przed śmiercią i obawą o kruchość życia. Pierwszy listopada to dzień od pokoleń wpisany w pamięć niemal wszystkich Polaków jako pełen zadumy, refleksji i jedności z tymi, którzy odeszli. Jakże odmienny jest obraz naszego święta w wydaniu amerykańskim. Szokujące, upiorne wręcz kostiumy, bale przebierańców i dziecięce pukanie od drzwi do drzwi, tylko po to, by dostać garść cukierków. Czy – na wzór przyjaciela zza oceanu – taki właśnie scenariusz Dnia Wszystkich Świętych zagości u nas na dobre? Abstrahując od tego, Walentynki zapuściły korzenie głęboko w naszej kulturze. “Kopiowanie” w przypadku Halloween może nie być już takie łatwe (i całe szczęście!). Jednak nasza świadomość kulturowa różni się nadal od amerykańskiej i niech tak zostanie. Proponuję, by dzień pierwszego listopada pozostał czasem pojednania z tymi, którzy spoczywają na cmentarzach, ale nie w atmosferze zabawy, a głębokiej refleksji. Wydaje się, że we współczesnej, galopującej rzeczywistości takie wyciszenie jest potrzebne.

Kontynuujmy zatem zapalanie świeczki – symbolu nieustannej pamięci, nawet jeżeli wymaga to przemierzenia pół Polski. Warto przystanąć w codziennej gonitwie i oddać się zadumie. I gdzie tu miejsce na owe amerykańskie przebieranki i wzajemne straszenie? Dzień Wszystkich Świętych ma swój niepowtarzalny klimat i charakter i nie ma potrzeby, by je zmieniać. Brońmy swoich tradycji i bądźmy wyczuleni na wszelkie napływające do nas nowinki amerykańskie. Nie musimy przecież wchłaniać bezmyślnie wszystkiego, co podrzucają nam zza oceanu. Dobrze zabawić się, poszaleć “na maksa” można przecież w każdy inny dzień roku!       Redakcja

Informacja prasowa