niedziela , 4 grudzień 2022
Home » Aktualności » ,,Gdy w Boże Narodzenie pogodnie, będzie tak przez cztery tygodnie”. Witamy w pierwszym dniu Bożego Narodzenia AD 2021.

,,Gdy w Boże Narodzenie pogodnie, będzie tak przez cztery tygodnie”. Witamy w pierwszym dniu Bożego Narodzenia AD 2021.

Przeżywamy 25 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Mamy więc pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Sobota jest również 4 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy prawdziwą zimą, taką ze śniegiem oraz lekkim minusem na termometrze. Czyżby więc wraz z nadejściem zimy w kalendarzu nastała również ta prawdziwa? Oby.  W delikatnym wydaniu – zimowa pogoda jest wskazana! Meteorolodzy zapowiadają jednak w najbliższych godzinach i dniach znaczące ochłodzenie.

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 55 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna.

*** W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 10 788!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( sobota rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 043 585  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 94 311 osób! Przybyło: 269 zmarłych!!! ( są to dane za piątek).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** W wielkiej radości przeżywamy Boże Narodzenie AD 2021. Zostało ono obwieszczone Światu w trakcie nocnej Pasterki. Minioną noc spędziliśmy więc bardzo aktywnie, stąd dzisiejszego poranka mogliśmy odczuwać lekkie zmęczenie brakiem snu. Ale przecież – Bóg  się narodził! Cóż więc nasze zmęczenie  z doznaną radością i refleksją nad tym co się stało. Na dworze w Wigilię nie mieliśmy zimy, tak jak to bywało wielokrotnie w przeszłości. W trakcie dnia Wigilia była dniem deszczowym ze znacznym ,,plusem” na termometrze. Wieczorem jednak a zwłaszcza nocą temperatura spadła znacznie i spadł lekki śnieg. I tak oto weszliśmy w Boże Narodzenia.

W takiej to scenerii przychodzi nam przeżywać również I dzień Bożego Narodzenia AD 2021. Godz. 7.00 i na termometrach mieliśmy całe -1oC. W tej chwili mamy lekko zimowy dzionek. Mamy więc zimę, dobrze, ze nie w jej ekstremalnym wydaniu. Z czego się cieszymy. Mamy nadzieję, że przy takiej a nie innej pogodzie będzie nam nietrudno zachęcić naszych czytelników do świątecznego spaceru. Zachęcamy. Miłego i radosnego świętowania życzymy wszystkim naszym czytelnikom, ich krewnym i znajomym.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 25 grudnia br. – w 4 dniu kalendarzowej zimy i w I dniu Świąt Bożego Narodzenia. Dzisiejszy dzień jest 359 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 6 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 4 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -4oC, w tej chwili wynosi około -0,5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 735 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 97-61%, prawdopodobieństwo opadów 100%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.26.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.48 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 4 minuty i 24 sekundy. Noc będzie więc miała 15 godzin, 55 minut i 36 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 0 minut i 55 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 51 minut i 12 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

25 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 19 minut i 10 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut  i 55 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Eugenia, Mateusz  oraz  Maria, Piotr, Siemosław.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w Boże Narodzenie pogodnie, będzie tak przez cztery tygodnie”.

Mamy więc Boże Narodzenie, Wigilia tego święta jest już niestety za nami. Wierzymy, że wszystkim dane nam było przeżyć szczególne chwile. Zapewne wiele naszych domów ,,zapełniło się” najbliższą i dalszą rodziną a także znajomymi. Oczywiście w panującym reżimie koronawirusa. Może nawet było tak, że zagościł w niektórych naszych domach nieoczekiwany gość. Jeśli tak było, to Wigilia już spełniła swój cel – czyli połączyła nas wszystkich wokół jednego rodzinnego stołu. Serdeczne dzięki. Mamy nadzieję, że pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, stosując nadzwyczajne środki ostrożności przeżyliśmy miniony dzień. Podobnie uczyńmy w każdym kolejnym świątecznym dniu,  a potem w kolejnych dniach.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej świątecznej soboty która I dniem Świąt Bożego Narodzenia.

Redakcja