poniedziałek , 15 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie”. Witamy w nowym tygodniu.

,,Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie”. Witamy w nowym tygodniu.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny w poświąteczny wtorek. Przeżywamy 17 dzień miesiąca maj roku AD 2021! Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 1 109!!! Aktualne statystyki (poniedziałek rano) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 2 855 190 potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 71 675 osób! Przybyło: 11 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** Witamy w poniedziałkowy poranek. Za nami jest już cały miniony tydzień, ten z zimnymi ogrodnikami i Zośką. Pogoda była jak każdy mógł tego doświadczyć. Po pogodnej sobocie i niedzieli, poniedziałek może mieć różne wymiary pogodowe. Z samego rana mamy pochmurny i wilgotny dzionek, ale w trakcie dnia może być różnie. Nie wykluczone są przelotne opady deszczu.

W tym miejscu przypominamy, że dokładnie 11 lat temu po olbrzymich opadach deszczu wody Rudy wyszły poza jej brzeg rzeki i rozpoczęła się powódź AD 2010 r. Tak było 11 lat temu a jeszcze wcześniej w lipcu 1997 r. powódź była jeszcze tragiczniejsza. Dobrze jest o tych faktach pamiętać, zwłaszcza w aspekcie tego, że wiele szkód powodziowych z 2010 r. i 1997 r. do dzisiaj nie zostało usuniętych.

Tymczasem minęła pierwsza połówka maja, mamy więc prawo oczekiwać na znaczące ocieplenie. Czy i kiedy ono ostatecznie nadejdzie? Według meteorologów nadejdzie i to już w kolejnych dniach. Będzie jednak umiarkowanie ciepło. Czeka nas więc w miarę pogodny i ciepły okres. Naszym czytelnikom życzymy miłego dnia, wspaniałego popołudnia i wieczoru a następnie radosnych kolejnych dni tygodnia.

*** I rzecz najważniejsza w temacie koronawirusa – nadal nie dawajmy wiary szarlatanom żyjącym wokół nas którzy nie dają wiary w koronawirusa, tym samym lekceważąc nasze zdrowie i życie. W ślad za tym ignorują wszelkie obostrzenia i nakazy. Szkoda tylko, że takie osoby nietrudno znaleźć pośród osób które zaliczane powinny być do osób o znaczącym zaufaniu publicznym. Niestety, wielu z nich nas zdradziło i robi to nadal, tylko i wyłącznie w swoim partykularnym interesie. Na głębszą ocenę tej kwestii przyjdzie jednak właściwy moment. Wcześniej czy później owi szarlatani będą chcieli spojrzeć nam w oczy! Niestety, nie będą mieli moralnego prawa by to czynić. Dlatego już dzisiaj dawajmy stanowczy odpór tego typu postawom i praktykom. Izolujmy się od nich i ich praktyk nade wszystko.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 7 godzin, 20 minut i 51 sekund!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 17 maja br. – w 57 dniu astronomicznej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 137 dniem roku, a do jego końca pozostało 228 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 57 dzień tegorocznej astronomicznej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +9oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +13oC, w tej chwili wynosi około +11oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +14oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 737 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 90 – 80%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.15, zaś zmierzch około godz.: 20.08.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.56 zajdzie natomiast o godz. 20.29 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 33 minuty. Noc będzie więc miała 8 godzin i 27 minut. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin, 50 minuty i 14 sekund krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 6 godzin i 50 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

17 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 50 minut i 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 29 minut i 51 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Andrzej, Antonia, Bruno, Brunon, Chwalimir, Herakliusz, Sławomir, Weronika, Wiktor i Wilhelm. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Jeden jest rodzaj ludzki, jeden boski, ta sama matka tchnęła w nas życie. Lecz różnica mocy, rozdziela nas we wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie”.

Trwa miesiąc maj, weszliśmy w jego drugą dekadę. Pogodę mamy taką majową, ale patrząc na całe minione 2 tygodnie maja, możemy powiedzieć tylko tyle – było nie najgorzej. Ale pamiętajmy o tym, że nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. I tego się trzymajmy. Powoli ma wrócić oprawna pogoda i umiarkowane ciepło. Starajmy się więc jak najwięcej, ile tylko jest to możliwe przebywać na dworze, bo to służy naszemu zdrowiu. Im bliżej natury, tym lepiej. Poza tym, nie ma lepszej pory na to, by zażywać dobrodziejstw natury niż wiosna.

*** Pamiętajmy jednak cały czas o obowiązującym dystansie i izolacji!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja