wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Gdy przed Pankracym przymrozek nocny się zdarzy, zimno wiosnę zwarzy”. Pierwszy z ,,zimnych” grzeje ponad miarę!

,,Gdy przed Pankracym przymrozek nocny się zdarzy, zimno wiosnę zwarzy”. Pierwszy z ,,zimnych” grzeje ponad miarę!

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny w poświąteczny wtorek. Przeżywamy 12 dzień miesiąca maj roku AD 2021! Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 4 255!!! Aktualne statystyki (środa rano) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 2 842 339 potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 70 679 osób! Przybyło: 343 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** I oto nastali 3 zimni ogrodnicy. Dzisiaj – w środę zdominuje nas – Św. Pankracy. W czwartek patronować natomiast będzie Św. Serwacy. W piątek z kolei Św. Bonifacy. A więc dzisiaj zawitał do nas pierwszy z ,,zimnych” ogrodników – Św. Pankracy. Dzisiejsza pogoda powinna więc w zgodzie z ludowymi obserwacjami być chłodna. A jaka jest i będzie? Otóż za porannym oknem mamy słońce i ciepło. No i na całe szczęście, nocą nie było przymrozku, tak jak to zdarzało się wiele razy w latach minionych. Możemy więc powiedzieć, że Św. Pankracy ma dla nas w tym roku nieograniczoną litość. No ale cóż począć, to matka natura w kwestii pogody rozdaje karty i na jej kaprysy musimy się zdać. Pamiętajmy o tym, że 3 zimni ogrodnicy ,,panują” u nas 12,13,14 maja, zaś ,,zimna” Zośka rządzi 15 maja. No to życzymy ciepłych dzionków i nocy życzymy na najbliższe 4 dni. W takiej scenerii mija nam kolejny dzień maja – niby ,,chłodny” a jednak bardzo pogodny i ciepły.

*** I rzecz najważniejsza w temacie koronawirusa – nadal nie dawajmy wiary szarlatanom żyjącym wokół nas którzy nie dają wiary w koronawirusa, tym samym lekceważąc nasze zdrowie i życie. W ślad za tym ignorują wszelkie obostrzenia i nakazy. Szkoda tylko, że takie osoby nietrudno znaleźć pośród osób które zaliczane powinny być do osób o znaczącym zaufaniu publicznym. Niestety, wielu z nich nas zdradziło i robi to nadal, tylko i wyłącznie w swoim partykularnym interesie. Na głębszą ocenę tej kwestii przyjdzie jednak właściwy moment. Wcześniej czy później owi szarlatani będą chcieli spojrzeć nam w oczy! Niestety, nie będą mieli moralnego prawa by to czynić. Dlatego już dzisiaj dawajmy stanowczy odpór tego typu postawom i praktykom. Izolujmy się od nich i ich praktyk nade wszystko.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 7 godzin, 15 minut i 51 sekund!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 12 maja br. – w 52 dniu astronomicznej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 132 dniem roku, a do jego końca pozostały 233 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 52 dzień tegorocznej astronomicznej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +16oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +25oC, w tej chwili wynosi około +15oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +27oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 65%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.23, zaś zmierzch około godz.: 20.00.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.03 zajdzie natomiast o godz. 20.22 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 41 minut. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 4 minuty i 14 sekund krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 6 godzin i 38 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

12 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 4 minuty i 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 15 minut i 51 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dominik, Jan, Joanna i Pankracy. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: „Najdłuższa droga też zaczyna się od pierwszego kroku”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy przed Pankracym przymrozek nocny się zdarzy, zimno wiosnę zwarzy”.

Dzisiaj mamy piękny i pogodny dzionek. Jednak z całą pewnością w trakcie kolejnych dni czeka nas ochłodzenie ( od czwartku ). Nie będzie to spadek temperatury do zera, ale gdzieś w granicę 13-15oC.  Czekamy więc by minął okres ,,zimnych” którzy częściowo przyniosą nam lekkie załamanie pogody. Czy jednak opady deszczu są wykluczone? Z pewnością nie, mamy jednak nadzieję na pogodową równowagę pomiędzy pogodą a niepogodą. Póki jednak co Św. Pankracy powitał nas ładna wiosenną pogodą. Miejmy więc nadzieję, że pozostali ,,zimni” pójdą w Jego ślady i nam dopiszą, a w skrajnym przypadku nie dokucza nam aż nadto. A może przyniosą nam lepszą aurę? Dawno temu sobie wymarzyliśmy, by za dnia była ładna pogoda, zaś dla deszczu rezerwujemy późne wieczory i noc. W ten oto sposób i wilk i owca mogą być syte.

*** Pamiętajmy jednak cały czas o obowiązującej kwarantannie: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja