piątek , 24 maj 2024
Home » Aktualności » Dzień i noc zrównały się swoją długością. Dzisiaj mają po 12 h!

Dzień i noc zrównały się swoją długością. Dzisiaj mają po 12 h!

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy miesiąc sierpień. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 1136!!! Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają nadal bardzo źle: 82 809 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 2 369 osób! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej ,,poluzowanej”  narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

Za nami jest już lato i pierwsze jesienne chwile. W środę i czwartek mieliśmy bardzo piękną pogodę. Dzisiejszy poranek z kolei jest lekko pochmurny, ale zza chmur słońce wychyla się i upomina o swoje prawa. Jak zapowiadają meteorolodzy, od jutra czeka nas kilkudniowe ochłodzenie. Mamy więc typową jesień. Cały czas oczekujemy jednak na złotą i ciepłą polską jesień. Tak by jak najpóźniej można było przystąpić do palenia w piecach w naszych przydomowych kotłowniach.

Bardzo byśmy chcieli, by pogoda poprawiła się i na kilka kolejnych dni wyszło słońce. Jak by nie patrzeć na kalendarz, powoli kończy nam się wrzesień. W najbliższą środę pożegnamy się z nim i z wielkimi nadziejami wkroczymy w ostatni kwartał tego roku. I jak tu nie mówić, że czas  nam biegnie jak szalony. Nic jednak w tym zakresie nie zrobimy. A jak tam idzie naszym czytelnikom zbieranie grzybów? Co ….. nie ma grzybów? Nieprawda – grzyby są!!! I to bardzo dużo. Kiedy jednak pojawi się ocieplenie ilość i jakość grzybów zapewne jeszcze wzrosną. Nie mówiąc już o komforcie ich zbierania. W tym miejscu pragniemy wszystkich zachęcić do pójścia w las i poszukania grzybków kochanych. Niestety – grzybki same nie przyjdą do domu. Pamiętajmy o tym, że dzisiejszy dzień jest tak samo długi jak czekająca nas noc – liczą sobie dokładnie po 12 godzin. Mamy więc szczególny dzień roku.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 25 września br. – w 4 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 269 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 97 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 4 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +11oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +22oC, w tej chwili wynosi około +15oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +23oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 731 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 81 – 66%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.05, zaś zmierzch około godz.: 19.08.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.38 zajdzie natomiast o godz. 18.38 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 0 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 0 minut. Dzisiejszy dzień jest 3 godziny i 55 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 0 godzin i 0 minut. A więc zrównały się swoja długością. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

23 września jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny, 25 minut i 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godzin, 54 minuty i 46 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aureli, Aurelia, Franciszek, Kamil, Kleofas, Piotr, Wincenty, Władysław i Władysława. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Krytykować – to znaczy dowieść autorowi, że nie robi tego tak, jak bym ja to zrobił, gdybym potrafił”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kogo kochamy, chętnie go słuchamy”.

Bieżące dni są już szczególne. A to za sprawą zmiany relacji długości dnia i nocy. Dzisiejszy dzień jest tak samo długi jak noc – mają po 12 godzin! Niestety noc od jutra będzie już dłuższa od dnia i ta zmiana z dnia na dzień będzie się pogłębiać. Póki co, to zjawisko jest nieznaczne, lecz każdego kolejnego dnia jego długość sukcesywnie będzie się zmniejszała. Tak będzie do Wigilii Bożego Narodzenia, kiedy to zamknie się kolejny cykl roku kalendarzowego.  I tak kręci się wkoło. A my powtarzajmy sobie w koło – byle do wiosny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja