wtorek , 21 maj 2024
Home » Aktualności » Czy może być coś bardziej pysznego na wielkanocny stół?

Czy może być coś bardziej pysznego na wielkanocny stół?

Żurek, żurek wielkanocny – z białą kiełbasą, jajkiem i dużą ilością majeranku. Czy może być coś bardziej pysznego na wielkanocny stół? Zapewne tak, ale bez żurku ani rusz. Jeśli nie dajecie temu wiary – warto spróbować. Zaręczamy, że sukces gwarantowany. Najśmieszniejsze jest to, że przez cały rok żurek może dla nas nie istnieć, ale święta wielkanocne trudno sobie wyobrazić bez tej zupy. Najlepszy żurek wielkanocny robiły oczywiście nasze babcie, ale naszym zdaniem – my młodzi możemy temu dorównać.

Oczywiście podstawą dobrego żurku jest swojski zakwas. Ale od biedy można kupić również zakwas gotowy. Żurek wielkanocny musi być zrobiony na bogato – gotowane jajka, biała kiełbasa, gotowana marchewka. Bardzo istotne jest by nie oszczędzać na białej kiełbasie. Dobrze też dać chudą wędzonkę. Polecamy ugotować większą jego ilość, spokojnie może stać kilka dni w chłodnym miejscu. Żurek zabielamy odrobiną śmietany – smakuje lepiej i lepiej się prezentuje.

Przepis na żurek wielkanocny  ( na około 8 porcji ):

Składniki:

500 ml zakwasu na żurek, 1,5 l wody, 500 g białej kiełbasy, 300 g wędzonego boczku, 2 marchewki, 1 pietruszka, 3 ząbki czosnku, 1 cebula, 1 łyżka majeranku, 4 ziarenka czarnego pieprzu, 2 ziarenka ziela angielskiego, 2 ziarenka jałowca, 2 listki laurowy, 200 ml śmietany 18%, sól, ugotowane jajka do podania.

Sporządzanie: marchew, pietruszkę, cebulę i czosnek obrać. Zalać wodą, wrzucić ziele angielskie, jałowiec, pieprz i listki laurowe. Dodać kiełbasę i boczek. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 30 minut. Warzywa i mięso wyciągnąć, marchewkę pokrajać w plasterki i odłożyć ( dodać ją potem do zupy ). Kiełbasę pokroić w plasterki, a boczek w kostkę. Wrzucić kiełbasę i boczek. Doprawić całość solą i dodać majeranek. Gotować jeszcze 10 minut. Wrzucić marchew. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z pokrojonym jajkiem na twardo.

Życzymy smacznego!

Redakcja