niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » Co o depresji każdy wiedzieć powinien.

Co o depresji każdy wiedzieć powinien.

Aby żaden dzień nie był szary i ponury Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 23 luty Ogólnopolskim dniem walki z depresją. Podczas tego dnia organizowane są akcje mające na celu pogłębienie wiedzy na temat depresji oraz zwrócenie uwagi na aspekt medyczny – zachęcenie chorego do zdiagnozowania się i poddania leczeniu. Zapewne nie raz dopadł nas zły humor, byliśmy smutni i zrezygnowani, winę często zrzuca się na złą pogodę, czy brak słońca. Mawia się wówczas „jesienna depresja” – przez specjalistów określana jako sezonowa choroba afektywna. Jest to zjawisko dość częste, dni stają się krótkie, a brak słońca robi swoje.

Słońce ma zbawienny wpływ na nasz organizm, promienie słońca przenikające do naszego organizmu tworzą witaminę ,,D” potrzebą do przyswajania wapnia. Wytwarzane są hormony odpowiedzialne za nasze samopoczucie w tym melatonina. Hormon ten odpowiada za całodzienny rytm naszego organizmu, gdy mamy go za mało wówczas jesteśmy senni, ciągle zmęczeni, mamy ciągoty na słodycze a nasze libido jest obniżone. Inaczej sprawa wygląda jeśli depresja utrzymuje się powyżej miesiąca.

Jak podaje WHO choroba ta jest jedną z poważniejszych na świecie, zbierając rok rocznie coraz większe żniwo. Badania epidemiologiczne podają, że 17 % populacji zgłasza się ze złym samopoczucie do lekarzy pierwszego kontaktu, z tego u 12 % diagnozuje się depresję umiarkowaną lub ciężką. Wszystko rozpoczyna się niewinnie, smutkiem i większym niż normalnie przygnębieniem. Osoby chore nostalgia, zamyślenie nie opuszcza tak szybko, co powoduje oddalenie się od bliskich, zobojętnienie na wszystko dookoła.

Osoby chore na depresję w sposób nieświadomy aranżują swój świat w kolorze szarym i ponurym. Nie ma nic gorszego jeśli zauważy się u siebie lub kogoś innego pierwsze z objawów dobrze jest z taką osobą porozmawiać i wesprzeć w podjęciu kroków terapeutycznych.

Nie bójmy się mówić o swych obawach i lękach – po tą są specjaliści aby pomagać. Należy pamiętać, że złe myśli, zobojętnienie może przyczynić się do ludzkiej tragedii.

*** Wszystko o depresji przeczytasz tutaj: https://www.zwrotnikraka.pl/depresja-choroba-objawy/

Redakcja