wtorek , 7 luty 2023
Home » Aktualności » Możliwa jest zmiana terminu złożenia rocznego zeznania podatkowego za 2019 r. do końca maja br.

Możliwa jest zmiana terminu złożenia rocznego zeznania podatkowego za 2019 r. do końca maja br.

Zbliża się standardowy termin rozliczenia się podatników z fiskusem z dochodów za 2019 r. Ze względu na panujące zagrożenie koronawirusem Ministerstwo Finansów wydłużyło czas na złożenie deklaracji podatkowych. I tak rozliczenie będzie można zrealizować jeszcze przez okres miesiąca maj. Dotyczy to również ewentualnych realizacji niedopłat podatku. Ministerstwo Finansów w ten sposób reaguje na pandemię koronawirusa.

Przekaz więc brzmi – nie do 30 kwietnia, a do 31 maja Polacy będą mieć czas na złożenie deklaracji PIT.

“Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja” – informuje resort finansów w komunikacie.

MF przypomina, że płatnicy PIT-37 i PIT-38 mogą skorzystać z usługi “Twój e-PIT”. Deklaracja jest wygenerowana automatycznie w systemie.

Jednocześnie resort przypomina, że jeżeli nie wykażemy żadnej aktywności do 30 kwietnia, to deklaracja zawarta w systemie zostanie zaakceptowana. Jeżeli zostanie wykazana w niej niedopłata podatku, to w maju fiskus prześle o tym informacje do podatników.

Urzędy skarbowe też muszą mierzyć się ze skutkami pandemii. Koronawirus zmienia zasady funkcjonowania skarbówki.

“Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę “Twój e-PIT”, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego” – tłumaczy resort.

INFO prasowe.

Redakcja