sobota , 23 wrzesień 2023
Home » Aktualności » Witamy poranieni po piątkowo-sobotnim nokaucie otrzymanym od natury.

Witamy poranieni po piątkowo-sobotnim nokaucie otrzymanym od natury.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy miesiąc maj. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają nadal bardzo źle: 33 714 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 1 435 osób! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań spada, ale końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Pomimo luzowania obowiązujących rygorów,  nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

Za nami są już pierwsze 2 dni letnich wakacji AD 2020! Tak się złożyło, że pogoda w tym okresie jest aż nadto letnia. Tropikalne upały spowodowały, że te pierwsze wakacyjne dni były dla nas bardzo trudne. Cóż jednak począć, miejmy nadzieję, że z dnia na dzień aura będzie się stabilizować na znośnym dla lata poziomie.

Cofając się w myślach do piątku możemy powiedzieć, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, oraz ich goście nietypowy za sprawą koronawirusa rok szkolny zakończyli mocnym akcentem. Mamy tutaj na myśli uroczystość pożegnania absolwentów szkół. Dla uczniów ostatnich klas było to pożegnanie ze ,,starą” szkołą, wszakże ci uczniowie od września ruszą po naukę w świat. Wszyscy oni staną się naszymi ambasadorami wszędzie tam gdzie zawitają pobierać dalszą naukę. Ich droga głównie poprowadzi do takich ośrodków nauczania jak Rybnik, Racibórz i Gliwice. W trakcie uroczystej, al. O ograniczonym wymiarze akademii obecne były zarówno radość, jak i łzy. Czy jednak jest się czemu dziwić? Tak to bywa, że pewne etapy naszego życia kończą się i wchodzimy w następne. W przypadku tego wydarzenia w rudzkiej szkole, zawsze ma ono szczególny wymiar. My dzisiaj raz jeszcze powtarzamy wielokrotnie wypowiadane słowa – nie żegnamy Was a mówimy do widzenia! Bądźcie ambasadorami Waszych rodzin, naszej szkoły, miejscowości i Gminy.

Tymczasem pierwsze dni wakacji – piątek, sobota i niedziela mijają w absurdalnie wysokich temperaturach, w opadach deszczu, burzach i gradobiciach. Pochodną tego wszystkiego jest sytuacja jaka mieliśmy niemal w całych Rudach, ale w wymiarze największym we wschodniej dzielnicy Rud ( licząc od skrzyżowania przy sklepie ,,Na Rogu’ do kościółka cmentarnego ). To tutaj żywioł uderzył z ogromną siłą, to tutaj mamy największe szkody. Poza ty w całych Rudach zagrożenie było bardzo wysokie, efektem czego było dziesiątki zalanych piwnic, garażów, podwórek, ogrodów i łąk. O tej trudnej sytuacji piszemy dopiero dzisiaj, bowiem w sobotni poranek i w trakcie całego dnia braliśmy udział w usuwaniu skutków piątkowej nawałnicy która trwała około 3 godziny! Szczegółowo o tych sprawach napiszemy jeszcze dzisiaj w odrębnym materiale.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom: niedzielę postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej ,,poluzowanej”  narodowej kwarantanny.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 28 czerwca br. – w 7 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 176 dniem roku, do jego końca pozostało więc 190 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 7 dzień tegorocznego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła +19oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +29oC, w tej chwili wynosi około +27oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +32oC!!! Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 54%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.54, zaś zmierzch około godz.: 21.44.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.39 zajdzie natomiast o godz. 21.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 7 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest 8 godzin i 19 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy o 8 godzin i 44 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 28 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 2 minuty i 57 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 17 minut i 8 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ireneusz, Józef, Leon, Leona, Olga i Paweł. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny letni bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Trzeba całego życia, aby nauczyć się żyć”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak”.

Są wakacje, każdy z nas powinien więc mocno przeorganizować swoje życie. Tak by dopasować się do ogólnego klimatu przeżywania tego okresu. Podstawą powinien być – luz i odprężenie, tak by nasze organizmy odczuły to, że wyraźnie zwolniliśmy i mamy zamiar regenerować swoje siły. Starajmy się tak spędzać letnie ( wakacyjne ) dni, by znaleźć czas na wszystko – nade wszystko jednak na relaks i wypoczynek. Dajemy wiarę, że tak właśnie się stanie. Tego życzymy wszystkim naszym czytelnikom. Nie da się jednak całkowicie nie pamiętać o panującym zagrożeniu ze strony koronawirusa.

*** Pamiętajmy jednak cały czas o obowiązującej kwarantannie o złagodzonym wymiarze: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja