wtorek , 7 luty 2023
Home » Aktualności » Ks. Wikary Amadeusz Pełka obchodzi dzisiaj urodziny. Składamy moc gorących i serdecznych życzeń.

Ks. Wikary Amadeusz Pełka obchodzi dzisiaj urodziny. Składamy moc gorących i serdecznych życzeń.

W dniu dzisiejszym urodziny obchodzi ks. Wikary Amadeusz Pełka. Urodził się 21 lutego 1993 roku w Bytomiu. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach. Ukończył Liceum Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych im. św. Dominika Savio w Zabrzu-Helence i WT UO.

Z okazji 27 urodzin składamy księdzu moc gorących i serdecznych życzeń.  Niech Matka Boska Pokorna sprawuje ciągle opiekę na drodze posługi kapłańskiej w naszej Parafii oraz wszędzie tam gdzie w przyszłości ksiądz zostanie skierowany.

W imieniu wszystkich czytelników naszego portalu śpiewamy księdzu głośne – 100-lat!

*** Archiwalny materiał:

W czerwcu 2018 r. opublikowany został dekret ks. bp Jana Kopca w sprawie zmian personalnych na terenie Diecezji Gliwickiej. Ogłoszone zmiany dotyczą w znacznej mierze naszej Parafii – Parafia Rudy. Wcześniej pisaliśmy, że do pracy duszpasterskiej jako wikary do Rud skierowany został ks. Amadeusz Pełka. Taka zmiana wskazywała, że już niedługo dojdzie do jeszcze głębszej zmiany w naszej parafii. I stało się! Mianowicie, mocą biskupiego dekretu dotychczasowy wikary naszej parafii ks. Marcin Kutek został skierowany do pracy w innej parafii. W sierpniu br. ks. Marcin rozpocznie swoją posługę kapłańską  w parafii MB Nieustającej Pomocy w Pyskowicach. To Jego miejsce zajmie nowy wikary – ks. Pełka.

W minionym tygodniu w Katedrze Gliwickiej odbyło się święcenie kapłańskie. – To ważna i odważna decyzja – mówił do neoprezbiterów bp Jan Kopiec, który w gliwickiej katedrze udzielił im święceń kapłańskich. Następnie biskup ogłosił, do jakich parafii zostaną przydzieleni nowi księża na swoją pierwszą placówkę duszpasterską. Decyzje dotyczą również Parafii Rudy, w związku z tym podajemy ja do informacji naszych parafian.

Przydział Parafii dla nowych księży:

– ks. Wojciech Dombek – do parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy,

– ks. Tobiasz Dyląg – do parafii św. Mikołaja w Pyskowicach,

– ks. Ireneusz Gierczycki – do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku,

– ks. Kamil Hadaś – do parafii św. Mikołaja w Lublińcu,

– ks. Przemysław Kielich – do parafii Chrystusa Króla w Gliwicach,

– ks. Klaudiusz Mann – do parafii NSPJ w Bytomiu-Szombierkach,

– ks. Amadeusz Pełka – do parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach.

– Jak widzę ten uśmiech, to cieszę się bardzo – przyznał bp Kopiec, wręczając dekrety rozradowanym księżom. Jak podkreślił, “pierwsza placówka duszpasterska to model, który zapamiętuje się na całe kapłańskie posługiwanie”.

*** Kim jest Ks. Amadeusz Pełka?

Urodził się 21 lutego 1993 roku w Bytomiu. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach. Ma siostrę. Ukończył Liceum Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych im. św. Dominika Savio w Zabrzu-Helence i WT UO.

Temat pracy magisterskiej: „Filozoficzne podstawy egzegezy biblijnej w myśli Filona z Aleksandrii”.

Parafia praktyki diakońskiej: katedralna św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Hasło z obrazka prymicyjnego: Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał (Ps 37, 5).

Moją ulubioną księgą lub/i postacią biblijną jest…. Ewangelia według świętego Jana.

Ulubiony święty: św. Jan Paweł II. Poprzez swoje życie pozostaje dla mnie wzorem kapłaństwa i największym autorytetem. Jest dla mnie przykładem osoby, która opowiedziała na wezwanie Chrystusa: „Pójdź za mną”, i gdy to zrobisz nie lękaj się. Był promiennym światłem dla całego świata, w cieniu którego przyszło mi wzrastać i odkrywać swoje powołanie.

Kapłaństwo jest dla mnie… służbą Bogu i ludziom w miłości, jest darem i tajemnicą, jest dawaniem autentycznego świadectwa o Jezusie, jest sprawowaniem sakramentów i prowadzeniem innych do zbawienia.

Kościół jest dla mnie… domem wspólnoty ludzkich serc.

Cieszymy się, że młody Wikary trafi do Rud. To może jednak oznaczać, że ….. . Oj lepiej nie wyrokujmy przed kolejnymi dekretami Biskupa.

Redakcja